Haber Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 08:05 Bu haber 1209 kez okundu
 
İKİ YENİ KHK DAHA GELİYOR!
Hükümet, OHAL kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkartmaya hazırlanıyor. Peki bu yeni KHK'larda neler var? Tüm detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
İKİ YENİ KHK DAHA GELİYOR!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 27 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkaran AK Parti Hükümeti, iki yeni KHK için hazırlıkları son noktaya getirdi. 3 ay aradan sonra çıkarılacak ilk KHK’da ihraç, iade, kapatma gibi tedbir amaçlı hükümler yer alacak. Diğer KHK’da ise bakanlıkların talepleri doğrultusunda gündeme gelen düzenlemeler bulunacak.

BUGÜNE KADAR 27 KHK ÇIKTI!

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL kapsamında 23 Temmuz 2016’da ilk KHK çıkmıştı. Bugüne kadar 27 KHK yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası Resmi Gazete’de yayımlanan KHK’ların sonuncusu, 25 Ağustos 2017’de yayımlanmıştı.

İHRAÇLAR, İADELER, KAPATILACAK DERNEKLER VAKIFLAR

Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar Kurulu’nda, 2 yeni KHK ele alındı. Gazete Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre bu KHK’lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak.

BAKANLIKLARIN TALEPLERİ

Diğer Kanun Hükmünde Kararname (KHK), bakanlıkların taleplerini karşılayacak şekilde düzenlenecek. Bu KHK’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm ile ilgili maddeleri yer alacak. Arsa payı düzeltme davaları, yeniden açılan miras davaları, mülkün bir bölümünün yurtdışında bir kişiye satılması gibi nedenlerle kentsel dönüşüm istenen hızda ilerlemiyor. Hükümet, bu sorunu çözecek şekilde KHK’da düzenleme yapacak ve kentsel dönüşümü hızlandıracak.

ŞEHİT YAKINLARI ASKERLİKTEN MUAF TUTULACAK

Bir başka düzenleme de muvazzaf subay, astsubay ve polislerin şehit olmaları halinde birinci derece yakınlarının askerlikten muaf olmalarını içerecek. Mevcut düzenlemede sadece yükümlülerin şehit olması durumunda birinci derece yakınlarına askerlik muafiyeti hakkı tanınıyordu.

Yeni düzenleme ile uzman çavuşların beylik silahı edinmeleri de kolaylaştırılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İKİ, YENİ, KHK, DAHA, GELİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937