google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
18 Kasım 2017 - Cumartesi 11:47 Bu haber 1342 kez okundu
 
İKİNCİ EL ARAÇTA KİLOMETRE OYUNUNA SON!
İkinci el araçların muayene tarihi ve kilometrelerine ilişkin bilgiler, gelen haberlere göre PTT'nin HGS ve PTTBank mobil uygulamaları aracılığıyla artık anında öğrenilebilecek.
OTOMOBİL Haberi
İKİNCİ EL ARAÇTA KİLOMETRE OYUNUNA SON!

İkinci el araçların muayene tarihi ve kilometrelerine ilişkin bilgiler, gelen haberlere göre PTT'nin HGS ve PTTBank mobil uygulamaları aracılığıyla artık anında öğrenilebilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile PTT AŞ arasında "Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol" imzalandı.

Protokol kapsamında, araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometreleri, en güvenilir ve doğru bir şekilde öğrenilebilecek.

İkinci el araç alacak vatandaşlar, kilometre ve araç muayene bilgilerini PTT AŞ tarafından geliştirilen ve HGS yüklemelerinin online yapıldığı HGS Android, HGS IOS ile bankacılık işlemlerinin yapıldığı PTTBank mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce PTT ile paylaşılacak verilere, kurumun mobil uygulamalarına plaka veya şase numarası girilerek 5 lira bedelle bakılabilecek.

PTTBank müşterisi olmayanlar ise söz konusu bilgilere, üyelik zorunluluğu olmadan HGS uygulamasından ulaşabilecek.

VATANDAŞ KANDIRILMADAN ARACINI ALABİLECEK

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Sekreteri Niyazi Berktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikinci el araç satışlarında kilometre sıfırlanması konusunda çok sayıda mağduriyetin yaşandığını söyledi.

Konuya ilişkin şikayet sayısının her geçen gün arttığını belirten Berktaş, bazı ikinci el araç satıcılarının kilometreyi sıfırlayarak, daha düşük kilometreli aracı yüksek fiyata sattıklarını, durumun fark edilmesi üzerine açılan davaların da uzun sürdüğünü bildirdi.

Berktaş, ikinci el araçlarda TRAMER sorgusuyla hasar kaydının öğrenilebildiğine işaret ederek, PTT AŞ tarafından sunulacak hizmetle artık araçların gerçek kilometrelerinin de öğrenilebileceğini, böylece vatandaş kilometre oyununa gelmeden aracını alabileceğini kaydetti.

ülkehaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: İKİNCİ, EL, ARAÇTA, KİLOMETRE, OYUNUNA, SON!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937