google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
24 Temmuz 2015 - Cuma 15:52 Bu haber 2398 kez okundu
 
IŞİD'İ VURAN FİLONUN MÜTHİŞ ÖZELLİĞİ
DAEŞ 'e yönelik TSK operasyonunu LANTIRN filo gerçekleştirdi. LANTIRN filonun özelliği ise radara yakalanmadan uçabilmesi ve tam isabet sağlayabilmesi.
GÜNDEM Haberi
IŞİD'İ VURAN FİLONUN MÜTHİŞ ÖZELLİĞİ

TSK DAEŞ'e yönelik Suriye'deki operasyonu 3 f-16 uçakla 12 dakika gibi kısa bir sürede bitirdi. Kritik DAEŞ operasyonunda kullanılan filonun çarpıcı teknolojik özellikleri var. DAEŞ savaşına giden LANTIRN filo radara yakalanmadan uçabiliyor ve tam isabetle vuruyor. 

Türkiye bir astsubayının şehit olmasının ardından dün gece DAEŞ'e savaş uçakları ile operasyon yaptı. Operasyonu, gece harekatları için özel donanıma sahip LANTIRN filo gerçekleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri'nin Diyarbakır'daki üstte bulundurduğu bu uçaklar gece operasyonları için özel donanım ve eğitime sahip.

LANTIRN ÖZELLİĞİ NEDİR?
LANTIRN- (Low attitude navigation and targeting infrared for night), Gece İçin Alçak İrtifa Seyrüsefer ve Hedefleme Kızılötesi Işını olarak adlandırılan sisteme sahip uçaklar, gece koşullarında radarlara yakalanmayacak kadar alçak irtifada operasyon yapabiliyor.

PİLOTA ÖZEL GÖRÜNTÜ
Uçaklara takılan özel bir podla çalışan sistemde en önemli unsur pilotun bu sistem için eğitim alması. Sistem çevreye yaydığı kızılötesi ışınların yansımalarını toplayarak çevrenin resmini tekrar çizerek ve görüntü haline çevirerek pilota görsel veri sağlıyor.

tsk-daeş-savaşi-uçaklar.jpgPilot, sistem sayesinde gece hedefi böyle görüyor. DAEŞ (IŞİD) operasyonuna bu sisteme sahip 3 uçak katıldı.

TÜRK PİLOTLARI DÜNYADA EN DENEYİMLİLERDEN
Gerek alçak irtifa uçusunun yarattığı risk gerekse de gece uçuşu nedeniyle, pilotun uçağı idare ederken bu görsel verileri değerlendirerek hedefi vurması önemli yetenek gerektiriyor. Türk pilotları bu konuda dünyadaki en deneyimli pilotlar arasında sayılıyor.

OPERASYONDA BU SİLAHLAR KULLANILDI
daeş-operasyonu-savaş-kullanilan-silahlar.20150724110258.jpg
03.12'de operasyon için emir verilmesinin ardından kısa sürede Suriye sınırı Diyarbakır Urfa hattını izleyerek çok alçak irtifada Kilis yakınlarına gelen uçaklar, 13 dakika içinde 4 adet füzeyi kilitledikleri hedeflere göndererek sınır gerisine çekildi.

Operasyon sırasında, İŞID tarafından herhangi bir karadan havaya roket atılması riskine karşı elektronik harp teknikleri ile karartma yapıldı. (Kaynak : NTV)

Kaynak: Editör:
Etiketler: DAEŞ, e, yönelik, TSK, operasyonunu, LANTIRN, filo, gerçekleştirdi, LANTIRN, fil
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937