google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
26 Temmuz 2015 - Pazar 13:23 Bu haber 1937 kez okundu
 
İSRAİL MESCİD-İ AKSA'DA ATEŞ AÇTI!
İsrail polisinin, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya girişini protesto eden gönüllülere açtığı ateşte yaralananlar oldu. Yaralıların tedavisine izin verilmedi...
DÜNYA Haberi
İSRAİL MESCİD-İ AKSA'DA ATEŞ AÇTI!

Görgü tanıkları, en az 30 kişilik bir Yahudi yerleşimci grubunun İsrail polisinin gözetiminde Mescid-i Aksa Külliyesi'ne girerek avluda tur atmasına tepki gösteren murabıtlar ile polis arasında arbede çıktığını belirtti.

Bu esnada polisin Filistinlilere ateş açtığı ve göz yaşartıcı gaz kullandığı ve bazı kişileri gözaltına aldığı ifade edildi.

İsrail polisinin, olayda yaralananların tedavisine izin vermediği kaydedildi.

Öte yandan, baskın sırasında İsrail polisinin Mescid-i Aksa'nın ana kapısını söktüğü, olaylar esnasında yangın söndürme sisteminin bozularak devreye girdiği ve suyun caminin halılarına kadar ulaştığı aktarıldı.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisindeKıble Mescidi ile Kubbetu\'s Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Aksa muhafızları darbedildi

Bu arada, Filistin  Vakıflar Bakanlığı yöneticilerinden Rıdvan Amr, yaptığı açıklamada, Aksa muhafızlarının İsrail polisleri tarafından ağır şekilde darbedildiğini vurgulayarak, "İsrail polisi, Aksa muhafızlarına görülmemiş şekilde vahşice saldırdı. Saldırılar hala devam ediyor"dedi. 

Aksa içerisinde görev yapan gazeteci Leva Ebu Rumeyle, İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki kadın murabıtları (gönüllüler) da darbettiğini, kendisinin de görüntü almak isterken tartaklandığını söyledi.

Tapınağın yıkılışının yıldönümü

Yahudi inancına göre Tapınağın yıkılışının yıl dönümü dolayısıyla İsrail'in içinde ve dışında birçok örgüt Mescid-i Aksa'da toplanmak üzere çağrı yaptı. Müslümanların  Mescidi Aksa'ya alınmamasını isteyen bu çağrılar sonrasında bu sabah sabah namazına giden Filistinli müslümanların 50 yaş altı erkekleri namaza alınmadı. Dün akşam saatlerinde çok sayıda işgalci askerle birlikte işgalci yerleşimciler Kudüs'de yürüyüş yaptı


Kaynak ulkehaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: İsrail, polisinin, Yahudi, yerleşimcilerin, Mescidi, Aksaya, girişini, protesto,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937