google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 16:28 Bu haber 1528 kez okundu
 
İŞTE E-DEVLET EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA ROBOTU 2021!
İster emekliliğine az bir süre kalsın, ister iş hayatına yeni atılmış olsun çalışan vatandaşlar ne kadar emekli maaşı alabileceklerini şimdiden sorgulamak istiyor. İşte e-devlet emekli maaşı hesaplama robotu 2021
GÜNDEM Haberi
İŞTE E-DEVLET EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA ROBOTU 2021!

E-devlet emekli maaşı hesaplama robotu zaman zaman çalışanlar tarafından kullanılıyor. SGK emekli maaşı sorgulaması hazırlanan robot üzerinden yapılıyor. Geçtiğimiz ay açıklanan Haziran ayı enflasyonu ile birlikte memur ve emeklilere yapılacak zam miktarı da belli olmuştu. Temmuz ayında maaşlarına yüzde 3'lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,45 enflasyon farkı almaya başladılar. Peki, ne kadar emekli maaşı alabilirim? diye soruyorsanız işte emekli maaşı hesaplama robotu...

E-DEVLET EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLAYIN

 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Memurlar ve memur emeklileri temmuz ayında maaşlarına yüzde 3'lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,45 enflasyon farkı alacak.

En düşük memur maaşı 247 lira artış göstererek 4 bin 789 TL oldu. 7'nci derecedeki bir öğretim görevlisinin maaşı ise 413 TL zamlanarak 8 bin 09 TL oldu.

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM?

SGK için emekli maaş sorgulaması şu şekilde; E-devlet emeklilik maaşı sorgulaması yapmak istiyorsanız öncelikle, 4A, 4B veya 4C emeklilik maaşı kategorisinden birini arama butonuna yazıyorsunuz. Çıkan sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu şekilde e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan 'Kurumu' kısmına hangi iş koluyla uğraştığınıza dair bilgilendirmeyi seçerek işleminizi tamamlıyorsunuz.

Hesaplanan aylık, emeklilik talebiniz bugün gerçekleşmiş olarak hesaplanır ve yaklaşık bu değerde bir sonuç verir. 5400 günden daha az kayıtlı hizmeti görünen vatandaşlar için ise aylık hesaplanmıyor.

Şunu da belirtmekte fayda var; bu sorgulama işlemi, hesaplanan aylığı kazandığınız anlamına gelmiyor, sorgulama sonucunda hesaplanmış olan aylığı resmi bir evrak olarak kullanamazsınız. Bu yalnızca örnek bir hesaplamadır.

DÜŞÜK PRİM ÖDEYENLER İÇİN EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

Düşük prim ödeyenler açısından gerek 1 Ocak 2000 tarihi öncesindeki aylık bağlama oranının yüksek belirlenmesi gerekse alt sınır aylık uygulamasının bulunması nedeniyle Ekim 2008 dönemi öncesine ait çalışmaların emekli aylığına etkisi yüksek oluyor. 2000 öncesi çalışması çok olan kişinin az olana göre emekli aylığı yüksek oluyor. 2000 sonrası dönemde ortalama aylık kazancın hesaplanmasında güncelleme katsayısı ve TÜFE ile gayri safi yurt içi hâsıla gelişme hızının tamamı dikkate alınmakla birlikte bu dönemin aylık bağlama oranı 2000 öncesine göre daha düşük belirlendiği için aylık miktarı da düşük oluyor.

Fakat 1 Ekim 2008 sonrasında aylık bağlama oranı eski dönemlere göre daha da düşürüldü. Ortalama aylık kazanç hesaplanırken gayri safi yurt içi hâsıla gelişme hızının tamamı değil yüzde 30'u dikkate alındığı için en düşük emekli aylıkları bu dönemde ortaya çıkıyor. Bunda Ekim 2008 sonrası çalışmalar için eski alt sınır aylığının uygulanmamasının ciddi payı var. Ekim 2008 sonrası çalışmaların emekli aylığına etkisi daha az hatta düşükten prim ödeyenler için negatif oluyor. Diğer dönemlerdeki çalışmaları daha fazla olan kişilerin bir an önce emekli olmaları onlara daha yüksek bir emekli aylığının bağlanmasını sağlayabiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞTE, E-DEVLET, EMEKLİ, MAAŞI, HESAPLAMA, ROBOTU, 2021!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937