google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 18:15 Bu haber 8144 kez okundu
 
İŞTE TÜRKİYE'NİN YENİ BOR STRATEJİSİ!
Türkiye'nin yeni bor stratejisini açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 'Bor karbür ile 400 dolardan 400 bin dolara çıkan bir katma değer oluşacak' dedi.
EKONOMİ Haberi
İŞTE TÜRKİYE'NİN YENİ BOR STRATEJİSİ!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak. "Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kuruyoruz." dedi. Bakan Albayrak "Bor karbür teknolojisiyle bor madeninin değeri ürüne dönüştüğünde iki bin kata kadar artacak, 400 dolardan 400 bin dolara çıkan bir katma değer oluşacak." ifadesini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakanlık Ofisi'nde düzenlenen 'Yeni Bor Stratejisi Tanıtımı ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni'nde konuştu. İşte Albayrak'ın konuşmasından öne çıkan satır başları:

BU HEDEFLERİN EN BÜYÜK AYAKLARINDAN BİRİSİ
-BU hedeflerin en büyük ayaklarından birisi, Türkiye’nin rüyası haline dönüşen bugün açıklayacağımız konu. Ocak ayından itibaren bir çok toplantıda ifade ettim. Bor konusuyla ilgili milletimizi sevindirecek önemli bir müjde vereceğimizi ifade ettim. Mayıs ayı itibariyle görüşmeler neticesinde son noktaya getirdiğimiz açıklamayı gerçekleştiriyoruz.

Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde "Yeni Bor Stratejisi Lansmanı ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni" düzenlendi. Törende bordan elde edilen ürünler de sergilendi.

İKİ FİRMA İLE PROTOKOL
-İki firma protokol imzalayacak. Bununla yüksek teknoloji bor karbür tesisini kuruyoruz. Balıkesir’de inşallah, yüksek teknoloji bor karbür tesisini kuruyoruz. Peki bor karbür nedir? Madenden çıkan borun katma değerini işleme yoluyla oluşturduğumuz, yaklaşık 2 bin kata kadar artıran bir teknoloji.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: İŞTE, TÜRKİYE'NİN, YENİ, BOR, STRATEJİSİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937