Haber Detayı
18 Aralık 2015 - Cuma 14:49 Bu haber 1253 kez okundu
 
İŞTE MİLLİ GURURUMUZ!
İlk yerli üretim İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2 silahlandırıldı. Üzerine Roketsan’ın geliştirdiği anti tank füzesi takılan Bayraktar, dün atış testlerini başarıyla tamamladı.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
İŞTE MİLLİ GURURUMUZ!

Türk savunma sanayi bomba gibi bir gelişmeyle gündeme geliyor. Vatan Gazetesi'nden İker Akgüngör'ün haberine göre; TSK envanterine giren ilk yerli ve milli İHA Bayraktar TB2 yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar sonunda silahlandırıldı. Bayraktar TB2 dün yapılan ilk atışlı testte attığı füzeyle hedefi tam isabetle vurdu. Bayraktar TB2’de mühimmat olarak Roketsan’ın geliştirdiği uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS kullanıldı.

Hedefi 8 km’den vurdu

Milli İHA bir süredir UMTAS füzesiyle yüklü olarak test uçuşları yapıyordu. Dün uçağın kanatlarına her biri 37.5 kg. ağırlığında olan iki füze takıldı. Saat 12.00 civarı havalanan milli İHA için alana 2x2 metre büyüklüğündeki hedef paneli yerleştirildi. Saat 14.30’da uygun atış pozisyonuna gelen Bayraktar TB2’deki lazer güdümlü füze, yer istasyonundaki operatör pilot tarafından 16 bin feet (yaklaşık 5 bin metre) irtifada, 8 kilometre uzaklıkta ateşlenerek hedefi yüzde 100 isabetle vurdu.

HEDEFİ TAM İSABET VURDU

‘Bu başarı Türk mühendislerinin’

Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından üretilen Bayraktar TB2’nin üreticisi Baykar Makina’nın Genel Müdürü Haluk Bayraktar,  VATAN’a şöyle konuştu: “Savunma sanayinde milli ve özgün geliştirme modelinin ne kadar isabetli olduğunu bu aldığımız sonuçla gördük. TSK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın büyük katkıları var. İlk atıştaki bu başarı Türk mühendislerinin alanlarında ne kadar yetkin olduğunu gösteriyor.”

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlk, yerli, üretim, İnsansız, Hava, Aracı, Bayraktar, TB2, silahlandırıldı, Üzer
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937