google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
25 Kasım 2017 - Cumartesi 17:25 Bu haber 1364 kez okundu
 
İSTENMEYEN MESAJLARA YENİ ÇÖZÜM!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, istenmeyen ticari elektronik ileti gönderiminin engellenmesi amacıyla yeni bir sistem oluşturduklarını belirtti.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
İSTENMEYEN MESAJLARA YENİ ÇÖZÜM!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, e- ticaret yapan işletmelerin ulaşılabilir olması ve e-ticaret alanında sağlıklı veri elde edilmesi amacıyla Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da değişikliğe gidildiğini ifade etti.

Yeni düzenlemenin, kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, gerçek ve tüzel kişilerin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) üzerinden bildirimde bulunmasına yönelik yükümlülük getirdiğine dikkati çeken Tüfenkci, bu yükümlülüğü yerine getirmeyen kişilere 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası verilebileceğini söyledi.

Tüfenkci, elektronik ticaretin gelişiminin izlenebilmesine ve değerlendirilebilmesine imkan sağlayacak düzenlemenin, güvenli olmayan sitelerin denetlenmesi ve sitelerin gerçek sahiplerine ulaşılabilmesi noktasındaki sıkıntıların çözümü açısından önemli olduğunu dile getirdi.

İSTENMEYEN MESAJLARA 12 MİLYON LİRA CEZA

Tüfenkci, istenmeyen ticari elektronik mesaj gönderiminin engellenmesi amacıyla yeni bir çözüm oluşturduklarını belirterek, "Vatandaşların ticari mesajlarla ilgili verdiği onayların alınması, onay kayıtlarının saklanması veya reddetme hakkının kullanılması gibi işlemler bu sistem üzerinden yürütülecek. Böylece mevzuata uygun şekilde mesaj gönderimi yapılabilecek ve vatandaşların rahatsızlığı en aza indirilecek" diye konuştu.

Sistemin oluşturulmasıyla vatandaşların ve işletmelerin ticari elektronik mesajlara ilişkin süreçleri tek bir platform üzerinden yönetebileceğine dikkati çeken Tüfenkci, "Elektronik mesaj şikayet sistemi verilerine göre bize iletilen 357 bin şikayetin 328 bini SMS, 7 bini e-posta, 21 bini ise sesli aramalarla ilgili. Bu alanda 582 bini bu yıl olmak üzere yaklaşık 12 milyon lira idari para cezası verildi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTENMEYEN, MESAJLARA, YENİ, ÇÖZÜM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937