Haber Detayı
09 Eylül 2017 - Cumartesi 14:47 Bu haber 865 kez okundu
 
İZMİR-MANİSA 15 DAKİKA!
Başbakan Binali Yıldırım, İzmir ve Manisa arasında yapımı süren Sabuncubeli Tüneli ile bir rüyayı gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi. Sabuncubeli Tüneli'nde ışık göründü. Detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
İZMİR-MANİSA 15 DAKİKA!

Binali Yıldırım Sabuncubeli Tüneli'ni açtı İzmir Manisa 15 dakika

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir ve Manisa arasında yapımı süren Sabuncubeli Tüneli ile bir rüyayı gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi. Yıldırım, İzmir ve Manisa arasındaki ulaşım süresini önemli ölçüde kısaltacak Sabuncubeli Tünelleri'nin "ışık gördü" törenine katıldı.

 

16
Binali Yıldırım Sabuncubeli Tüneli'ni açtı İzmir Manisa 15 dakika

Manisa tarafından girdiği tünelde incelemede bulunan ve çalışmalar hakkında bilgi alan Yıldırım, operatör desteğiyle iş makinesi kullanarak tüneldeki duvarda delme işlemini gerçekleştirdi. Son bölümün yıkılması ve tünelin iki ucunun birleştirilmesinin ardından Yıldırım, kendisine verilen Türk bayrağıyla fotoğraf çektirdi. Yıldırım, bayrağı üç kez öperek alnına götürdü.

26
Binali Yıldırım Sabuncubeli Tüneli'ni açtı İzmir Manisa 15 dakika

Başbakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, bu gece unutulmaz bir an yaşandığını, Manisa'nın kurtuluş günü bitmek üzereyken bu il tarafından tünele girdiklerini, 9 Eylül'de de İzmir tarafına geçerek iki ilin kurtuluşunu "ışık gördü" merasimiyle andıklarını ifade etti. Sabuncubeli Tünelleri'nin her biri iki gidiş iki gelişten ibaret iki tünelden oluştuğunu, iki tüpün toplam uzunluğunun 8 bin 140 metre olduğunu, bağlantı yollarıyla toplam uzunluğun ise 13 bin 200 metreye ulaştığını aktaran Yıldırım, 500 milyon liraya mal olan tünellerle yüzde 10'a yakın olan eğimin yüzde 1,5'e düşürüldüğünü, 14 virajın ortadan kaldırıldığını bildirdi.


 
36
Binali Yıldırım Sabuncubeli Tüneli'ni açtı İzmir Manisa 15 dakika

"Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde geçen korkunç Sabuncubeli'nin artık tarihe, nostaljiye dönüştüğünü" vurgulayan Yıldırım, Eylül 2011'de yap-işlet-devret olarak başlayan projenin yüklenici firmanın işin içinden çıkamaması sonrası iptal edildiğini hatırlattı. "Projenin beklememesi için kendi imkanlarımızla yapmaya karar verdik." diyen Yıldırım, tünellerin 1 Temmuz 2018'de tamamen bitirileceğini söyledi.


 

46
Binali Yıldırım Sabuncubeli Tüneli'ni açtı İzmir Manisa 15 dakika

15 DAKİKAYA İNECEK
Yıldırım, İzmir'den Manisa'ya günde yaklaşık 40 bin aracın geçtiğini, virajlarda, kış şartlarında yaşanan kazaların canlar aldığını ifade ederek, tünellerle can kayıplarının azalacağını, yakıt tasarrufu sağlanacağını dile getirdi. Başbakan Yıldırım, "Manisa büyümeye, İzmir büyümeye devam ediyor. İki komşu il arasındaki mesafe de Sabuncubeli Tüneli ile kısalıyor. 15 dakika içinde İzmir'den Manisa'ya, Manisa'dan İzmir'e gitmek mümkün olacak." ifadelerini kullandı.

 

56
Binali Yıldırım Sabuncubeli Tüneli'ni açtı İzmir Manisa 15 dakika

Tünelin Manisa'ya yaklaşık 10, İzmir'e ise 12 kilometre mesafede olduğunu belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir ile Manisa'yı birbirine yakınlaştıran, trafik konforunu artıran, can kayıplarını azaltan, yakıt tasarrufu sağlayan, çevreye daha az zarar veren büyük projeyi hayata geçiriyoruz. Bu Manisa'nın, İzmir'in hayali, rüyası olan bir projeydi. Biz bu projeye başladığımızda bizimle biraz dalga geçtiler; 'bunlar da seçime, göz boyamaya yönelik iş' diye... Maalesef muhalefet bunu da kullanmaya kalktı. Onların bilmediği bir şey vardı; AK Parti iktidarı söylediğini yapar, yapmayacağı hiçbir şeyin sözünü vermez."

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: İZMİR-MANİSA, 15, DAKİKA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937