google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
20 Ocak 2016 - Çarşamba 09:32 Bu haber 2211 kez okundu
 
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
İzmir Muhtaç Çocuklar için Elele Derneği himayesinde Torbalı Ticaret Odası, yeni taşındığı modern binasında çok anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. ‘Engelleri Kaldıralım’ toplantısı bu binada düzenlenen ilk önemli sosyal içerikli etkinlik olarak Torbalı tarihine geçti..
YAŞAM Haberi
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU

HABERDESİFRE.COM - İZMİR Dernek Başkanı Fatma Ölçer: “5378 sayılı yasa ile bakım paraları ve rehabilitasyon merkezlerine ücretsiz ulaşmaları sağlanan engellilerimiz adına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, çıkardığı yasayla bu insanlarımıza engelli kadrosundan devlet memuru olma fırsatı verdiği için bir kez daha teşekkür ediyorum.”

TORBALI’DA ‘ENGELLERİ KALDIRALIM’ COŞKUSU YAŞANDI

İzmir Muhtaç Çocuklar için Elele Derneği ile Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis ve Çocuk Şubesi tarafından 18 Ocak Pazartesi günü Torbalı Ticaret Odası Konferans Salonu’nda ‘Engelleri Kaldıralım’ adlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Torbalı’da yaşayan engelliler ve aileleri yoğun ilgi gösterdi. Etkinliğin bir başka özelliği ise, Torbalı Ticaret Odası’nın 2016 başında taşındığı son derece modern binasında düzenlenen ilk etkinlik olmasıydı. Etkinlik öncesinde davetlilere İzmir Muhtaç Çocuklar için Elele Derneği tarafından tavuklu pilav ile ayran ikram edildi.

ONLARI BAŞIMIZIN TACI YAPMAK İNSANLIK VAZİFEMİZ

İkramların ardından konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ölçer, elsizlerin eli, dilsizlerin dili, annesiz öksüzlere ana, babasız yetimlere baba olmak gibi zor bir misyon yüklendiklerini söyledi. Amaçlarının karınca misali bir çabayla çaresizlere çare, umutsuzlara umut olmak olduğunu vurgulayan Başkan Ölçer, “Soğuk bir kış gününde, tavuklu pilavlı sıcak bir ağırlama yaptık. Gözlerinizdeki mutluluktan amacımıza ulaştığımızı anlıyorum. Bu karınca misali çabamızla her ne kadar yangını söndüremesek de; bunca savaş, kan, vahşet ve ihtirasların cehenneme çevirdiği bu dünyada bir damla suyla mücadele etmenin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Akraba evlilikleri, aşıların zamanında yapılmaması en önemli sebepler. Keşke çocuklar ölmese, keşke anne karnındayken yapılan testlerle engelli doğumlar engellense. Ama bunun önlemi alınamıyorsa, bazılarımızın kaderi engelli doğmaksa, onları başımızın tacı yaparak, tüm engellerini kaldırmak, en azından hafifletmek, hepimizin insanlık görevidir. Bu konuda çaba gösteren herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Başta, 5378 sayılı yasa ile bakım paraları ve rehabilitasyon merkezlerine ücretsiz ulaşmaları sağlanan engellilerimiz adına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, çıkardığı yasayla bu insanlarımıza engelli kadrosundan devlet memuru olma fırsatı verdiği için bir kez daha teşekkür ediyorum. Allah devletimize zeval vermesin” diye konuştu.

BİR GÜN BİZİM DE ENGELLİ OLABİLECEĞİMİZİ AKLIMIZDAN ÇIKARMAYALIM

Konuşmasının sonunda; 3 Aralık’taki Dünya Engelliler Günü ile Mayıs ayındaki Engelliler Haftası diye bir etkinlik takvimiyle konuya dikkat çekmenin ne derece yeterli olduğunun takdirini kamuoyuna bıraktığını belirten İzmir Muhtaç Çocuklar için Elele Derneği Başkanı Fatma Ölçer sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu insanlarımız yılın 365 günü engelli. 3 Aralık’ta da, Mayıs ayında da, Ağustos, Ekim ayında da. Hayata tutunabilmeleri için her an, her saniye morale ihtiyaçları var. Hem de herkesten daha çok. Engellilerin eğitilebilmeleri ve iş sahibi olmaları için, sokakta ve binalarda rahat hareket edebilmeleri için gerekli şartlar oluşturulmalı. Biliyor musunuz, birçok engelli, başkalarını kusurları sonucu engelli hale gelmiştir. Bir gün aynı engellerin bizim de başımıza gelebileceğini unutmayalım. Engelli insanlarımıza iş imkânları sağlayarak, başkalarına muhtaç olmadan yaşamalarına çalışmalıyız. Hepinize kazasız ve sağlıklı günler diliyorum.”

GÖRME ENGELLİ OZAN ÇALDI, EFELER ZEYBEK OYNADI

Başkan Fatma Ölçer’in konuşmasının ardından görme engelli halk ozanı Mehmet Şenel sazıyla, sözüyle Türk Halk Müziği ziyafeti verdi. Ahmetli Köyü Koruma ve Türkmen Yörük Dernekleri efelerinin zeybek oyunlarıyla renk kattığı etkinlikte engelliler coşkuyla eğlenirken, farklı bir gün yaşamanın keyfine vardı.

17 ŞUBAT’TA AHMETLİ KÖYÜ’NDE BULUŞALIM

Etkinliğin sonunda Türkmen Yörük Dernekleri Başkanı Mehmet Şimşek, Ahmetli köyünde yapacakları keşkekli etkinliğe katılmaları için Fatma Ölçer’i ve engelli vatandaşlarımızı davet ederek, “17 Şubat’ta yapılacak etkinlikte buluşmayı ümit ediyorum. Bilhassa engellilerin coşkuyla eğlendiği bu etkinlik için de Başkan Fatma Ölçer’i kutluyoruz” dedi.

KATKI KOYANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

Bundan sonra da her türlü etkinliklerine destek vereceği sözü için Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun’a da teşekkür eden Başkan Ölçer, etkinliğe katkı koyanlara birer teşekkür belgesi takdim etti.

Fulya OMAÇ / Çeşme Aktüel Dergisi

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, Muhtaç, Çocuklar, için, Elele, Derneği, himayesinde, Torbalı, Ticaret, Od
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
İZMİR TORBALI'DA ENGELLERİ KALDIRALIM COŞKUSU
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937