google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 09:10 Bu haber 7956 kez okundu
 
KAVURUCU YAZ SICAKLARINDA KALP SAĞLIĞINIZI-KORUYAN 9 ALTIN KURAL
Kavurucu sıcaklar kalp hastalarının yanı sıra sağlıklı bireylerde bile kalp üzerinde zorlayıcı bir etkiye neden oluyor. Kalp sağlığını korumak bu noktaya çok önemli. Peki kalp sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Yapılması gerekenler haberdesifre.com'da
SAĞLIK Haberi
KAVURUCU YAZ SICAKLARINDA KALP SAĞLIĞINIZI-KORUYAN 9 ALTIN KURAL

Sağlıklı bireyler için bile oldukça zorlayıcı olan sıcak ve nemli hava özellikle kalp hastalarında ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Cildin kan dolaşımı, vücut ısısını sabit tutan en önemli mekanizmalardan biri. Bu sistem terlemeyle vücudu serinletmek amacıyla cilde kan pompalamaya çalıştığı için kalbin iş yükünü arttırıyor. Bunun yanı sıra terleme sonucu oluşan sıvı kaybı nedeniyle kanın akışkanlığı azaldığı için kalp daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Bu tablo sağlıklı kişiler tarafından tolere edilebilirken kalp damar hastalarında ise yüksek tansiyon, ritim bozukluğu, daha da önemlisi kalp krizine yol açabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kalp hastalarının kavurucu sıcaklara karşı almaları gereken önlemleri anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

18
Kavurucu sıcaklarda kalp sağlığınızı koruyan 9 altın kural!

BOL BOL SU TÜKETİN: Aşırı sıcaklarda terlemeyle oluşan sıvı kaybının yerine konulması için bol su içmek yaşamsal öneme sahip. Özellikle sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, saatte bir 2-3 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kişinin kilosuna göre değişmekle birlikte, yaz aylarında 2,5-3 litre su tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

28
Kavurucu sıcaklarda kalp sağlığınızı koruyan 9 altın kural!

BU İÇECEKLERE DİKKAT EDİN: İdrar söktürücü özelliği nedeniyle vücutta sıvı kaybını arttırabileceği için kahve ve çay gibi içecekleri tüketmekten kaçının. Şekerli, gazlı ve alkollü içecekleri de özellikle öğlen saatlerinde tüketmemeniz gerekiyor. Bunun nedeni, özellikle alkolün sıcağın olumsuz etkilerinin hissedilmesini engellemesi ve sıvı kaybını arttırması. Kalp yetersizliğiniz varsa maden suyu gibi sodyum içeriği fazla olan sıvılardan kaçınmalısınız. Çünkü sodyumdan zengin sıvıların fazla içilmesi vücutta sıvı tutulmasını arttırarak kalp yetmezliği bulgularını kötüleştirebiliyor. Ayrıca günde ne kadar sıvı tüketmeniz gerektiğini de doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

 
 
38
Kavurucu sıcaklarda kalp sağlığınızı koruyan 9 altın kural!

KIYAFETLERİNİZ PAMUKLU VE BOL OLSUN: Aşırı sıcaklarda açık renkli, pamuklu ve bol giysileri tercih edin. Bu tip giysiler yüksek hava geçirgenliği ve terlemeyi azaltıcı özellikleriyle sıcak havanın olumsuz etkilerini azaltabiliyorlar. Eğer dışarıda dolaşmanız gerekiyorsa geniş siperlikli şapka, güneş gözlüğü kullanın, ayakkabılarınızın da rahat ve açık olmasına özen gösterin.

48
Kavurucu sıcaklarda kalp sağlığınızı koruyan 9 altın kural!

SPORU AKŞAM SERİNLİĞİNDE YAPIN: Spora asla ara vermeyin. Ancak güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında, aşırı terlemeye yol açarak kalbi yoracağı için açık havada spor yapmayın. Sporu akşam saatlerine erteleyin veya serin ve kapalı yerlerde yapmaya özen gösterin. Eğer dışarıda spor yapmanız gerekiyorsa süreyi 90 dakikayla kısıtlamalı, tempoyu yavaş yavaş arttırmalı ve bol sıvı tüketmelisiniz. Suyla beraber tuz kaybı da olacağı için mineral yönünden zengin ve şekersiz sporcu içeceklerini tercih edebilirsiniz.

58
 
Kavurucu sıcaklarda kalp sağlığınızı koruyan 9 altın kural!

İLAÇLARIN DOZLARINA DİKKAT EDİN: Kalp damar hastalığı veya kalp yetmezliği gibi sağlık problemleriniz varsa tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşerek ilaç dozlarını ayarlanmasını sağlayın. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların gerekirse ilaç dozlarının aşırı sıcak havalarda azaltılması gerekiyor. Çünkü idrar söktürücü ilaçlar nedeniyle gelişen aşırı sıvı kaybı tansiyon düşüklüğü ve buna bağlı bayılmalara yol açabiliyor. Ayrıca doktor önerisi olmadan kesilen ilaçlar aşırı tansiyon yükselmesi sonucu kalp kriziyle sonlanabiliyor.

68
 
Kavurucu sıcaklarda kalp sağlığınızı koruyan 9 altın kural!

YEMEKTEN HEMEN SONRA YÜZMEYİN: Kalp hastalığınız varsa güneş ışınlarının daha az şiddetli olduğu sabah veya akşamüstü saatlerini tercih edin ki vücudunuz fazla yorulmasın. Ayrıca kan dolaşımının büyük kısmı yemekten hemen sonra sindirim sistemine yönlendiği için kas dokusuna giden kan akımının azalmasına bağlı kaslarda kramplar ve yorgunluk gözlenebiliyor. Bu sebeple aç karnına veya yemekten en az 2-3 saat sonra yüzmenizde fayda var. Bunların yanı sıra özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında sahilde güneşlenmek sıcak çarpması riskini arttırdığı için kesinlikle önerilmiyor.

 
 
78
 
Kavurucu sıcaklarda kalp sağlığınızı koruyan 9 altın kural!

SUYA ANİDEN ATLAMAYIN: Uzun süre güneş altında durduktan hemen sonra denizde veya havuzda soğuk suya atlamak vücudun genişlemiş cilt damarlarında ani büzülmeye sebep olarak ölümcül ritim bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu nedenle suya aniden atlamayın, vücudunuzu suya alıştırarak girin. Ayrıca soğuk duş damarlarda büzülmeye yol açacağı için tansiyonu yükseltebiliyor. Damarlarda büzülme uzun sürdüğü takdirde bu tablo kalp krizine kadar ilerleyebiliyor. Dolayısıyla yaz aylarında soğuk duş almaktan kaçının, suyun ılık olmasına

dikkat edin.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: KAVURUCU, YAZ, SICAKLARINDA, KALP, SAĞLIĞINIZI-KORUYAN, 9, ALTIN, KURAL,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937