Haber Detayı
20 Nisan 2016 - Çarşamba 17:19 Bu haber 1171 kez okundu
 
KIDEM TAZMİNATINDA YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?
Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Nur Günay, kıdem tazminatına yönelik düzenlemeyle ilgili, "Yeni düzenleme, devlet güvencesinin olduğu, işverenin üzerinde çalışan ayrılırken ekstra yük getirmeyen bir sistem olacak" dedi.
GÜNDEM Haberi
KIDEM TAZMİNATINDA YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, kıdem tazminatına yönelik düzenlemenin, uzun süredir gündemde bulunan bir konu olduğunu söyledi. 

Günay, yapılan çalışmalar sonucunda mevcut kıdem tazminatı sisteminden kimsenin memnun olmadığının, bu sistemin yüzde 80'inin de uygulanmadığının belirlendiğini ifade etti.

Bu çalışmanın iş dünyası için çok önemli olduğuna vurgu yapan Günay, sistemlerden kaynaklanan ve halkı tedirgin eden konuların AK Parti hükümeti döneminde ödemelerinin yapılarak kapatıldığını anımsattı.

Şu an bireysel emeklilik sisteminin bulunduğunu ve bunun çok güzel işlediğini vurgulayan Günay, şöyle devam etti:
"Kıdem tazminatı düzenlemesi de aynı o modele uygun bir şey olabilir. Detayları Sayın Bakanımız tarafından açıklanacaktır. 

Dolayısıyla devletin de içinde olduğu, devlet güvencesinin olduğu, işverenin üzerinde çalışan ayrılırken ekstra yük getirmeyen, süreç içinde herkesin katkıda bulunduğu bir sistem olacak. Dolayısıyla burada ne çalışan mağdur olacak ne işveren. Herkes bilecek ki bu devlet güvencesinde. 

Şu anda diğer bireysel emeklilik sistemi var, çeyiz hesabı var, bunların yaşanan örnekleri de var çok da güzel işliyor. Onun farklı bir versiyonu olacak. Şu an bakanlığımız halen taraflarla görüşme halinde ama çok ciddi üzerinde çalışılıyor. Düzenlemenin hayata geçirilmesiyle ilgili süre bilemiyorum ama Sayın Bakanımız epey yol katedildiğini bir toplantıda söylemişti."

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başbakan, Davutoğlunun, Başdanışmanı, Nur, Günay, kıdem, tazminatına, yönelik, d
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937