google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
19 Temmuz 2015 - Pazar 11:08 Bu haber 2554 kez okundu
 
KILIÇDAROĞLU ÇOK KIZACAK!
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 7 Haziran seçimlerinde partisinin başarısız olduğunu savunarak, "AK Parti, HDP sayesinde tek başına iktidar olamadı" diyerek öz eleştiride bulundu.
GÜNDEM Haberi
KILIÇDAROĞLU ÇOK KIZACAK!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) YalovaMilletvekili Muharrem İnce, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin yaşadığı oy düşüşünün ve tek başına iktidar olamamasının CHP'ye değil, HDP'ye bağlı olduğunu söyleyerek, partisini eleştirdi.

"ORTADA BAŞARI FALAN YOK"

18. Olağanüstü Kurultayı'nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip olan İnce, Sözcü gazetesine verdiği röportajda Kılıçdaroğlu'nu kızdıracak ifadeler kullandı. AK Parti-CHP koalisyonuna karşı olduğunu belirten İnce, 7 Haziran seçimlerinde partisinin başarısız olduğunu ve AK Parti'nin HDP sayesinde tek başına iktidar olamadığını savundu.

İnce, "Ortada başarı filan yok. Ana muhalefet partisi oylarını artıramamıştır. 13 yıllık bir iktidar, az bir milletvekili farkı ile tek başına iktidarı kaybetmiştir. Ama kaybettiren de biz değiliz. Kaybettiren; HDP'nin barajı aşmasıdır. O nedenle CHP'nin aldığı sonuca başarı dersek, hem siyaset bilimine hakaret etmiş, hem de CHP'ye haksızlık etmiş oluruz" dedi.

İşte o açıklamalar:

KOALİSYON TARTIŞMALARI

Ben bu partinin eskilerinden biriyim. Geçmişte koalisyon yaşadım. O zaman SHP'ydi biliyorsunuz. DYP-SHP döneminde ilçe yöneticisiydim. Parti içinde bugün koalisyona çok meraklı arkadaşlarımızın o günleri hatırlamadıklarını, bilmediklerini düşünüyorum. SHP'nin o koalisyonda nasıl ezildiğini, SHP'li vekillerin nasıl dövüldüğünü, bakanların nasıl madara edildiklerini unuttu arkadaşlar. Partimizdeki bazı arkadaşların bu koalisyona çok istekli görünmeleri zaten bizim elimizi zayıflattı. Bunu hiç doğru bulmuyorum. Sadece ben değil, sokaktaki bakkalın, manavın, profesörün fikri de böyle. Hatta AKP'liler de böyle düşünüyor. Meclis'te yanıma gelip; "Sizinkiler ne meraklı bizimle hükümet kurmaya" diyen AKP'li vekiller var! 13 yıllık bir hesap var ortada. Ne olacak bunlar? 17/25 Aralık ne olacak? Kaçak saraya gitmeyiz dedik. Bu ne olacak? Yemin etmeyiz dedik, ettik gibi mi olacak?

muharrem-ince.20150719105845.jpg 

OLMASI GEREKEN KOALİSYON MODELİ...

Türkiye'nin 13 yılın hesabını CHP-MHP-HDP sorar. En doğru seçenek budur. Bence hâlâ da böyle bir umut var. Müthiş bir şey olur. Burada yapılacak şey; tek maddelik birkoalisyon protokolüdür. AKP'nin çoğunluk gücüne dayanarak çıkardığı kanunlarda, her üç partinin de itiraz ettikleri nelerse tespit edilerek, parlamentodan sadece onlar geçirilir. Böylece Türkiye bir restorasyon sürecine girer. Hem 17/25 Aralık'ın hesabı sorulur, hem de hukuk devleti onarılır.

ÜÇLÜ KOALİSYON OLURSA ÇÖZÜM SÜRECİ NE OLUR? 

Askıya alırsınız. Rolantiye alırsınız. Bunu topluma anlatırsınız. "Başka seçeneğimiz yok" dersiniz. "Şimdi önceliklerimiz var. AKP'nin çalıp çırptıklarını, hırsızlıklarını, yolsuzluklarını bitireceğiz" dersiniz. Bir yılda çözersiniz bunu. Türkiye'de insanlara umut olursunuz ve inanın böyle bir koalisyon kurulsa, 6 ay içinde AKP dağılır. Ortada AKP diye bir parti kalmaz. Ben bunu çok net olarak görebiliyorum. Yeter ki muhalefet bu iradeyi göstersin. Gördüğüm kadarıyla CHP buna hazır. HDP de buna hazır. Sadece MHP'nin bir tavır değişikliğine ihtiyacı var. MHP bu tavır değişikliğini yaparsa Türkiye'nin önü açılır.

Kaynak: internethaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Yalova, Milletvekili, Muharrem, İnce, 7, Haziran, seçimlerinde, partisinin,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937