google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 11:39 Bu haber 6608 kez okundu
 
KONYA'DA EZBER BOZAN MEZAR TAŞI!
KONYA'da inşaat işleri yapan Durmuş Ali Çınar (31), 3 yıl önce hayatını kaybeden kız kardeşinin mezarına konuşabilen mezar taşı yaptı. Detaylar haberdesifre.com'da
YAŞAM Haberi
KONYA'DA EZBER BOZAN MEZAR TAŞI!

Konya'da 3 yıl önce vefat eden kardeşi Ayşe Demir'in  mezar taşını diğer, taşlardan farklı bir şey yapmak için kolları sıvayan Durmuş Ali Çınar,  sesli dua okuyup, ölen kişi hakkında bilgi veren mezar taşı yaptı. Mezar ziyaretlerinde internet aracılığıyla dua okutanları görünce kendisi de farklı bir mezar taşı yapmak istediğini ifade eden Çınar, şunları söyledi:

112

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 2

''Mermeritten  mezar taşı yaparken, farklı bir şey olsun istedim. Enerjisini güneş panelleriyle elde eden, tuşlarıyla kumanda edilerek Fatiha, İhlas suresi ile ölen kişinin özgeçmişini seslendiren mezar taşı yaptım. Merhumun yakını ne isterse taşa onu yükleyebiliriz. Güneş panelleriyle beslendiği için herhangi bir şarj sorunu da yok. 6 saat güneş aldığı zaman 24 saat aralıksız çalışabiliyor. İsteyen hatimde yükleyebilir."

212

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 3

Seri üretime geçmek istiyor

Kardeşine yaptığı mezar taşı için patent başvurusunda bulunduğunu belirten Çınar, sesli dua okuyan taşın seri üretimini yapmak istediğini söyledi. 

 
312

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 4

Patent başvurumuzu yaptık

Çınar, ''8 ay önce patent başvurumuzu yaptık. Hiçbir sıkıntı yok. Patent geldiği an seri üretime geçeceğiz. Bu mezar taşı sistemine çok yoğun bir talep var. Özellikle diğer illerden yoğun bir talep alıyoruz. Bizi dört gözle bekliyorlar. Mezar taşı çok ilgi çekiyor'' dedi.

412
 

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 5

Kız kardeşinin mezarına yaklaşık 1 hafta önce taşın montajını yaptıklarını hatırlatan Çınar, ''Daha buraya kuralı bir hafta oldu; ancak yakınlarımız gelip telefonla bu durumu çekiyor. Herkesi bu nedir diye meraklandırıyor. Herkesin ortak kanaati güzel olduğu yönünde" diye konuştu.

512

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 6

Kimse yanına ne hoca alsın gelsin nede Yasin’i ezbere bilmiyorsa uğraşmasın istedik

Mezarlığı gelip giderken böyle bir sisteme ihtiyaç olduğunu htiğini belirten Çınar, "Mezarlıklarla görüyoruz. İnsanlar ellerinde Kuran-ı kerimlerle, Yasinlerle mezara geliyor. Baktım ki bu bir ihtiyaç. Mezarın başına gelip kuranı açıp okuyorlar veya para verip bir hoca çağırıp ona okutturuyorlar. Dedim ki biz bunları neden mezar taşlarına yüklemeyelim. Kimse yanına ne hoca alsın gelsin nede Yasin’i ezbere bilmiyorsa uğraşmasın istedik. Hepsini buraya yükledik" dedi.

 
612

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 7

Geceleri kendi kendine çalarsa

Gelen kişinin bundan korkmaması gerektiğini de belirten Durmuş Ali Çınar, "Gelen kişiler bundan korkmasın. Geceleri kendi kendine çalarsa ya da mezarlığı birisi gelip açarsa elbette birileri korkabilir, mezardan ses geliyor diye. Aksi halde gündüz duyduklarında kimse korkmaz." diye konuştu.

712

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 8

 
812
 

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 9

 
 
912

Konya'da ezber bozan mezar taşı! Görenler cep telefonuna kaydediyor - Sayfa 10

 
 
Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: KONYA'DA, EZBER, BOZAN, MEZAR, TAŞI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937