google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
14 Şubat 2021 - Pazar 16:11 Bu haber 2815 kez okundu
 
KOVİD-19 SONRASI GEÇMEYEN YORGUNLUĞUN TEDAVİSİ...
Kovid-19 sonrası geçmeyen yorgunluk tedavi edilebilir mi? İşte bu sorunun cevabı haberdesifre.com'da
SAĞLIK Haberi
KOVİD-19 SONRASI GEÇMEYEN YORGUNLUĞUN TEDAVİSİ...

Kovid-19'un insan sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Enfeksiyonla savaştıktan sonra en sık görülen sorunlardan birinin modern çağın hastalığı olarak da adlandırılan 'kronik yorgunluk' olduğunu belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Dinç, “Post-kovid Sendromu ya da Uzamış Kovid-19 Sendromu gibi tanımlamalarla ifade edilen bu durumun en sık görülen belirtisi de yorgunluk. Hastaların yaklaşık üçte birinde uzamış yorgunluk şikayetleri saptanırken beşte biri de tam olarak iyileşmediklerini ifade ediyor' dedi. Peki, Kovid-19 sonrası geçmeyen yorgunluk tedavi edilebilir mi? İşte bu sorunun cevabı haberdesifre.com'da...

Koronavirüs ile ilgili herkes can kaybı sayılarına odaklanırken binlerce hasta hala virüsün geride bıraktığı sorunlarla uğraşıyor. Bu sağlık problemlerinden biri de ‘kronik yorgunluk’ olarak karşımıza çıkıyor. Bu rahatsızlığın adını virüs ortaya çıktığı günden beri sıkça duysak da aslında çağımızın problemi olarak adlandırılıyor. Günlük hayatta giyinmek veya banyo yapmak gibi birçok basit eylemi gerçekleştirirken bile zorlanmamıza neden olan bu sorun, 6 aydan uzun süren ve dinlenmeyle düzelmeyen yorgunluk, bitkinlik ve enerji eksikliği durumu olarak tanımlanıyor. 

‘Dinleniyorum ama hala yorgunum’ diyorsanız...

'Neredeyse her sabah yeterince uyuyamadığınızı hissederek uyanma eğilimindesiniz ve çoğu zaman görünürde bir neden olmaksızın geceleri çok uyanıyorsunuz. Konsantre olmakta ve çoklu görev yapmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Bu gibi belirtilerin  virüs ile birlikte daha çok duyar olduğumuz fakat salgın sürecinden öncede sıkça görülen bir durum olan ‘kronik yorgunluk’ problemini işaret edebileceğine vurgu yapan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Dinç, "Stresli ve yoğun iş temposuna sahip kişilerde daha sık ortaya çıktığı bilinen bu sorun yaşam kalitesini bozan, çalışma verimini düşüren, kişiyi sosyal ve psikolojik yönden olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Depresyon, huzursuzluk, bilişsel performans düşüklüğü, unutkanlık gibi psikolojik ve zihinsel etkilerinin yanında, kas, eklem, karın, boğaz ve baş ağrıları, sürekli uyku hali, mide bulantısı gibi fiziksel etkileri de sıkça görülür" ifadelerini kullandı.

Kronik yorgunluğun genel bir nedeni yok

‘Kronik yorgunluk’ sorununun genel olarak bir nedeninin olmadığına dikkat çeken Dr. Dinç, sözlerine şöyle devam etti: "Tam olarak nedeni belli olmasa da  tetikleyici bazı faktörlerden söz edilebilir. Bunların başında stres geliyor. İş ya da özel yaşama bağlı uzun süreli stresin kronik yorgunluğun ortaya çıkmasında etkili olduğu biliniyor. Bununla birlikte uyku düzensizlikleri ve uyku kalitesinin kötü olması da bir diğer etkili faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOVİD-19, SONRASI, GEÇMEYEN, YORGUNLUĞUN, TEDAVİSİ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937