google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
05 Kasım 2017 - Pazar 14:06 Bu haber 1621 kez okundu
 
KPSS ŞARTSIZ! 14 BİN 500 PERSONEL ALINACAK!
Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde İstanbul dahil birçok ilde KPSS şartsız 14 bin 500 mahalle bekçisi alınacak. Haberin detayları haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
KPSS ŞARTSIZ! 14 BİN 500 PERSONEL ALINACAK!

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde İstanbul dahil birçok ilde KPSS şartsız 14 bin 500 mahalle bekçisi alınacak. Bekçi alımları için başvurular 6 Kasım'da başlayacak. Bekçilik için KPSS şartı aranmıyor.

İstanbul’da 3 ilçeye 2 bin bekçi alınacak. Adana, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Mersin, Hatay için de ilanlar açıklandı.

İstihdama ciddi katkı sağlayacak, binlerce kişinin aylardır başvuru için beklediği ve İçişleri Bakanlığı tarafından personel alımı yapılacak mahalle bekçiliği için nihayet beklenen açıklama geldi.

Türkiye genelinde 14 bin 500 çarşı ve mahalle bekçisi alınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sene başında 7 binin üzerinde bekçi alınacağını duyurmuştu. Hemen ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Türkiye’nin her noktasında 20 bin bekçinin görev yapacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı’nın talimatı üzerine de Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağı kesinleşti. Sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde mahalle bekçiliği için 7 bin 500 daha yeni kadro açılmasına karar verildi. Böylece 14 bin 500 mahalle bekçisi istihdamı yapılacağı da netleşti.

Valilikler ilana çıkıyor

Bekçilerin hangi illerde görev yapacağı, işe alım şartlarının ne olacağı ise aylardır bekleniyordu. Nihayet beklenen açıklama geldi ve bekçi alımı için illerdeki valilikler birer birer ilana çıkmaya başladı. Bu çerçevede en fazla bekçi istihdamı sağlayacak il ise, İstanbul. İstanbul’daki 39 ilçeye toplam 2 bin çarşı ve mahalle bekçisi alınacak. Adana, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Mersin, Hatay, Erzurum da bekçi alımı yapacak iller arasında. Bugüne kadar ise 6 bine yakın bekçi alımı için ilana çıkılırken, sene sonuna kadar da geri kalan kontenjanlar doldurulacak.

Bekçi adaylarında aranan şartlar:

Bekçi adayları önce sözlü sınava tabi tutulacaklar, geçenler ardından yazılı sınava girecekler. Sınavlar illerdeki kaymakamlıklarda yapılacak. Adaylarda aranan şartlara gelince: Sadece erkekler, bekçi adaylığı için başvuracak. Adayların en az lise veya dengi okul mezunu olması ve 30 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Görevini yapmaya engel bir sağlık sorunu olmadığına dair sağlık kurulu raporu gerekiyor. Kamu haklarından mahrum olmamak ya da kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum olmamak da aranan şartlar arasında. Bekçi adaylarının en az 167 cm. boyunda olması da gerekiyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Personel Başvuruları 6 Kasım’da başlayacak ve illere göre değişmekle birlikte 4 Aralık’a kadar sürecek. Adaylar önce 11-15 Aralık tarihlerinde bulundukları illerde sözlü sınava girecek; sözlü sınavı kazananlar 24 Aralık tarihinde yazılı sınava alınacaklar. Başvuran adaylarda KPSS şartı da aranmıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KPSS, ŞARTSIZ!, 14, BİN, 500, PERSONEL, ALINACAK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937