Haber Detayı
28 Ağustos 2017 - Pazartesi 14:00 Bu haber 842 kez okundu
 
KRİTİK RAPOR ERDOĞAN'IN MASASINDA!
İstihbaratın yeniden yapılandırılmasının gündemde olduğunu belirten Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bununla ilgili raporun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında olduğunu ifade etti.
GÜNDEM Haberi
KRİTİK RAPOR ERDOĞAN'IN MASASINDA!

15 Temmuz darbe girişimini haber vermediği için eleştirilen Milli İstihbarat Teşkilatı'yla ilgili 16 Nisan referandumundan bu yana önemli değişiklikler yapıldı. MİT Müsteşarı artık Başbakanlığa değil Cumhurbaşkanlığı'na bağlı. Peki bundan sonra MİT'le ilgili ne gibi değişiklikler düşünülüyor? İstihbaratın yeniden yapılandırılmasının gündemde olduğunu belirten Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bununla ilgili raporun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında olduğunu ifade ediyor. Selvi, Fransız sistemi olarak da gündeme gelen istihbarattaki, değişimin  iç ve dış istihbarat olarak ikiye ayrılması şeklinde olabileceğini belirtti. MİT'in daha çok dışa yönelebileceğinin de sinyalini verdi.

İşte Selvi'nin bugünkü yazısından öne çıkanlar:

MİT’in Cumhurbaşkanlığına bağlanmasıyla 16 Nisan’ın ruhuna uygun bir uyum gerçekleştirilmiş oldu. İstihbaratın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bu ilk adım. Ne oldu?

1- MİT Cumhurbaşkanlığına bağlandı.

2- MİT Müsteşarı’nın MGK’da atanması şartı kaldırıldı. Başbakan’ın “inhası”metinden çıkarıldı. Böylece MİT Müsteşarı’nı cumhurbaşkanı atayacak.

3- MİT’e, TSK’da istihbarat yapma imkânı getirildi.

4- Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu kuruldu.

Sırada İstihbaratın yeniden yapılandırılması var. MİT’in raporu Erdoğan’ın masasında duruyor. Bir dönem istihbaratta Fransız sistemi olarak gündeme gelmişti. İstihbaratın iç ve dış istihbarat olarak ikiye ayrılması, MİT’in dış istihbarata yönelmesi gibi.

Selvi'nin yazısının tamamını okumak için tıklayın

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: KRİTİK, RAPOR, ERDOĞAN'IN, MASASINDA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937