google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 16:05 Bu haber 554 kez okundu
 
KULELİ ASKERİ LİSESİNDEN ŞOK HABER!
Darbe girişimi sonrası kapatılan Kuleli Askeri Lisesi personelleri hakkında soruşturma başlatıldı.
GÜNDEM Haberi
KULELİ ASKERİ LİSESİNDEN ŞOK HABER!

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Kuleli Askeri Lisesi personeline yönelik soruşturma başlattı.

Personellerin FETÖ’nün 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra kapatılan Kuleli Askeri Lisesinde öğrenim gören, FETÖ mensubu olmayan askeri öğrencilere baskı yaparak ordudan tasfiye etmek amacıyla sindirdiği iddia edliyor.

15 Temmuz 2016 tarihine kadar okulda görev yapan askeri personeller hakkında 8 ayrı suçtan soruşturma başlatıldı.

Geçen 26 yıl araştırılacak
Konuya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı.  Kuleli Askeri Lisesinden 1990 yılından 2016 yılına kadar değişik sebeplerle ilişikleri kesilen askeri öğrencilerin belirlenmesine yönelik ayrıntılı bir araştırma yapıldığı kaydedildi. 

Örgütün hız kazandığı dönem
FETÖ/PDY mensuplarının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki konum, etkinlik ve hakimiyetlerinin giderek hız kazandığı tarihlere tekabül eden dönemlerden itibaren bu sayının askeri bir eğitim kurumunda olması gereken başarı ve disiplin standartları ile izah edilmeyecek biçimde artış gösterdiği belirtildi. 

Darbe girişimi sonrası idari soruşturma
Açıklamada, ağırlıklı olarak 2008-2016 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesinin değişik yönetim kademelerinde görev yapan rütbeli personelin önemli bir bölümünün 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen menfur darbe girişimine bizzat iştirak etmek veya FETÖ/PDY mensubu olmaktan dolayı adli soruşturma ve kamu görevinden çıkarılmakla neticelenen idari tasarruflara tabi tutuldukları vurgulandı. 

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: KULELİ, ASKERİ, LİSESİNDEN, ŞOK, HABER!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937