google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
21 Ocak 2018 - Pazar 11:48 Bu haber 6962 kez okundu
 
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu (MEUSFED) İl temsilcileri ve illerin dernek yöneticileriyle Ankara Kızılay’da Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunda bir araya geldi.
GÜNDEM Haberi
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU

HABERDESİFRE.COM - ANKARA | ÖZEL HABER Ankara Kızılay Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu’na (MEUSFED) bağlı İl Temsilcileri ve illerde kurulan dernek yöneticileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunmasının ardından Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu’nun (MEUSFED) ve Federasyona bağlı derneklerin bugüne kadar yaptığı çalışma ve faaliyetlerinden görüntülerin yer aldığı slayt gösterisinden sonra toplantıya geçildi.

Toplantıda MEUSFED Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Bayındır, Başkan Yardımcısı Selma Coşan, Sekreter Canan Ünver, Sayman Hasan Hüseyin Solmaz, Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Çakır, Genel Koordinatör Halit Demir ve Bölge Koordinatörlerinin yanı sıra Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Amasya, Batman, Bingöl, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Osmaniye, Sakarya, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli illerinden katılan İl Temsilcileri ve Dernek Yöneticileri yer aldı. İl Temsilcileri ve Dernek Yöneticilerinin kendilerini tanıtıp bugüne kadar yaptıkları çalışma ve faaliyetlerinin yanı sıra temsilci ve dernek yönetimi olarak yaşadıkları sıkıntılar dile getirildi.

Kısa bir aranın ardından toplantıya Bölge Koordinatörlerinin konuşmalarıyla devam edildi. Bölge Koordinatörlerinden Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Sertip Taş, “Usta Öğreticilerin sorunlarına çözümün yolu güçlü bir Federasyon olmaktan geçiyor. Bu güce ulaşmanın yolu da Türkiye’nin 81 İlinde açılacak büyük katılımların gerçekleştiği Usta Öğreticiler Derneklerinden geçmektedir. Şimdiye kadar kurulmuş ve kurulacak olan Usta Öğreticiler Dernekleri ‘Sen Yoksan B1r Eksiğiz’ sloganı ve ruhuyla hareket etmeli Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu’nun (MEUSFED) gücüne güç katmalılar.” Dedi.

Toplantı (MEUSFED) Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu Başkanı Dilek Bayındır’ın konuşmalarıyla devam etti. Başkan Bayındır toplantıya iştirak eden herkese teşekkür ettikten sonra bugüne kadar MEUSFED olarak yaptıkları faaliyet ve çalışmalarının yanı sıra 2018 yılında yapacakları çalışmalara da değindi. Başkan Dilek Bayındır, “Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu (MEUSFED) olarak çok kısa bir süreç içerisinde usta öğreticilerin sorunlarına çözüm aramanın yanı sıra modüllerde iyileştirilmeler yapılmasıyla ilgili çalışmalarda bulunduk. Bunlardan kısaca bahsedecek olursam;

a)Aşçılık Kursunu lisans mezunu olan usta öğreticiler açıyordu bizim girişimimizle bu kriter “önlisans mezunlarına” indirildi.

b)Emekliler usta öğretici olarak çalışamayacak deniyordu. Yaptığımız görüşmeler neticesinde bu sorunu da aştık. Artık emekli olanlarda usta öğretici olarak devam edebilecekler. Yalnız şu an sistemden kaynaklı bir eksiklikten ötürü: Bu alanla ilgili ‘buton’ açılmadığından online işlem yapılamıyor. Emekli olup da usta öğretici olarak çalışmak isteyenler çalışmak istedikleri Halk Eğitim Merkezine bir dilekçeyle başvurarak kurs açıp usta öğretici olarak çalışabilecekler

c)Modüllerde müzisyenler ekli değildi Federasyon olarak yaptığımız görüşmeler neticesinde sisteme Müzisyenler Modülünü de eklettik. Yalnız bunda da yanlış bir eklenme durumu söz konusu bunu da en kısa zamanda ilgili birimle görüşüp düzelteceğiz

d)Halk oyunlarında usta öğretici olma şartlarında iyileştirme yaptırdık. Alanında 1 yıl çalışmış veya en az 1 yıl eğitim almış kişiler usta öğretici olabilecek.

e)15 tatilde kurs açılamaz deniyordu. Yaptığımız görüşme ve çalışmalar neticesinde bu sorunu da çözdük ve Adıyaman’da 15 tatilde kurs açtıracağız.

f)Günlük 6 saat verilen kurs süresini 8 saate çıkardık.

g)MEUSFED olarak Hayat Boyu Genel Müdürlüğüyle görüşmelerimiz oldu. Federasyonun kurulmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Birlikte yapacağımız çalışmaların olumlu neticeler vereceklerini beyan ettiler.

h)Yine MEUSFED yönetimi olarak Ankara genel merkezdeki Eğitim Sendikalarıyla görüşmelerimiz oldu. Burada öncelikli olarak usta öğreticilerin özlük haklarının iyileştirilmesi yönündeki taleplerimizi dile getirdik.

i)Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığıyla görüşmelerimiz oldu. Usta Öğreticilerin ücretlerinin 2 katına çıkması için gerekli sözü yazılı olmasa da sözel olarak aldık.

j)1 ay önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu hanımefendiyle görüşmemiz olmuştu. Taşerona kadro yapılandırmasında bizimde hakkımız var mı? Diye sorduğumuzda; Usta Öğreticilerin taşeron olmadığını yalnız usta öğreticilerle ilgili de farklı bir çalışmanın olduğunu söylediler. MEUSFED olarak Bakan Jülide Sarıeroğlu ile yakın zamanda tekrar görüşme için bir randevu talebimiz oldu. 10 gün içerisinde bu görüşmenin gerçekleşeceğini umuyoruz. Bu görüşmede usta öğreticiler için yapılan çalışmanın kapsamı ve çalışmanın gelindiği noktayla ilgili bilgi alacağız.

k)Gönlümüz tabi kadrolu usta öğretici olmaktan yana ama şu şartlarda özlük haklarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. 12 ay boyunca sigortalılık ve 12 ay boyunca maaş almak, Doğum izni v.b. sahip olmamız gereken tüm özlük haklarına kavuşmak istiyoruz. Unvanımızı değiştirmek istiyoruz; Usta Öğretici yerine ‘Meslek Eğitmeni’ unvanı olabilir ya da derneklerimizin belirleyeceği uygun görülecek başka bir unvan…

l)Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu MEUSFED olarak resmi internet adresimiz www.meusfed.org.tr  yayındadır. İl Temsilcilerimizden, Derneklerimizden ve tüm usta öğreticilerden ricamız resmi internet sitemize gün içinde fırsat buldukça girmeleri aktif olarak kullanmalarını istiyoruz. Sitemizin sınırsız e-mal hesabı açma hakkı var. Mail almak isteyen usta öğreticiler bizimle iletişime geçerek ücretsiz mail adresi alabilirler. Federasyonumuzla ilgili merak ettikleri bilgilere sitemiz aracılığıyla ulaşabilirler. İlerleyen zaman içerisinde sitemizde oluşturacağımız “Merak Edilen Sorular” kısmına usta öğretici üyelerimiz akıllarına takılan her konu ve soruyla ilgili yanıt alabilecekler.

MEUSFED 2018’DE NELER YAPACAK?

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu (MEUSFED) olarak 2018 yılında yapmayı düşündükleri faaliyetleri dile getiren Başkan Dilek Bayındır şu açıklamalarda bulundu.

a) MEUSFED olarak öncelikli olarak ‘Usta Öğreticilere Kadro’ talebimizi, yapılan ve yapılacak çalışmaların bilgisini almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile görüşmelerimiz devam edecek.

b) Özlük haklarımızın verilmesi ve iyileştirilmesi için Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Eğitim Sendikalarıyla görüşmelerimiz yoğun ve etkin bir şekilde devam edecek.

c) Federasyonumuzun gözü, kulağı olacak İl Temsilcilikleri ve Dernekleri Türkiye’nin 81 iline yaymak ve güzümüze güç katmak için gerekli çalışmaları yapacağız.

d) Daha iyi hizmet vermek için Federasyonumuzun alt kurul çalışmalarını tamamlayacağız.

MAYIS’TA FESTİVALİMİZ VAR!

Mayıs 2018’de Ankara’da Siyasi, Bürokrasi, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Örgütleri, İş dünyasının seçkin isimlerinin davet edileceği büyük bir katılımla gerçekleştireceğimiz bir festivalin müjdesini veren Başkan Dilek Bayındır, “Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz bu festivalde Federasyonumuza bağlanmış veya bağlanmayı düşünen Usta Öğreticiler Derneği’ne kayıtlı usta öğretici üyelerin el emekleri göz nuruyla oluşturdukları ürünlerin tanıtım ve satışı gerçekleştirilecektir. Bu satıştan elde edilecek gelirin bir kısmı Federasyon ve Derneklere kalırken büyük kısmını da ürünleri sergilenen usta öğreticilere kalacaktır. Bu gelir oranları Federasyonumuz ve derneklerle görüşmeler neticesinde belirlenecek bilahare duyurulacaktır. Yapacağımız festivalde sergilenecek ürünlerle unutulmaya yüz tutmuş Geleneksel El Sanatlarımızın tanıtımına da katkı sağlanacaktır. Usta Öğreticilerin festivalde sergilenmesini istediği ürünlerle ilgili görselleri, festivalle ilgili öneri ve fikirlerini bağlı bulunduğu il temsilcilikleri veya dernek yönetimiyle paylaşacak İl Temsilcileri ve Dernek Yönetimi de Mersin İl Temsilcisi, Teknik Sanat Reklam Kurul Başkanı Abdullah Taylan’a 0541 223 3302 nolu telefonu arayarak ulaşabileceklerdir.” Dedi.

SEN YOKSAN B1R EKSİĞİZ!

MEUSFED Başkanı Dilek Bayındır, “Usta Öğreticilerimizin özlük hakları alınmış, ‘Kadrolu Usta Öğreticiliğe’ geçişin sağlanmış, daha iyi standartlarda çalışıp, yaşaması ve sosyal etkinliklerde bulunması için (MEUSFED) Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticileri Federasyonumuza bağlı Türkiye’nin 81 iline yayılmış güçlü ve etkin dernek oluşumlarının kurulması gerekiyor. Unutmayın ‘Sen Yoksan B1r Eksiğiz’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: HABER DEŞİFRE
Etiketler: MEUSFED, İL, TEMSİLCİLERİ, VE, DERNEK, YÖNETİCİLERİ, ANKARA'DA, BULUŞTU,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
MEUSFED İL TEMSİLCİLERİ VE DERNEK YÖNETİCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937