google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
09 Nisan 2016 - Cumartesi 12:28 Bu haber 1735 kez okundu
 
MKE MÜDÜRÜNÜ YAKALATAN İŞADAMI HER ŞEYİ ANLATTI!
Yerli silah sırlarını satmaya kalkan MKE Müdürü Mustafa Tanrıverdi'yi ihbar eden işadamı, 'Vatanım için yaptım' dedi.
GÜNDEM Haberi
MKE MÜDÜRÜNÜ YAKALATAN İŞADAMI HER ŞEYİ ANLATTI!

MKE Silah Fabrikası Genel Müdürü Mustafa Tanrıverdi’yi silah planlarını satarken yakalatan işadamı,"100 milyon dolar değerinde" bilgilerdi" dedi.

Tanrıverdi, NATO standartlarında en çok testi geçen yerli piyade tüfeğinin sırlarını satmak için işadamından 360 bin dolar istemiş.

MAKİNA ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi’nin ABD’de silah fabrikası bulunan Türk iş adamı K.K.’ye MP-5 ve MPT-76 marka silahların çizim ve üretim planlarını satarken suçüstü yakalanarak tutuklanmasıyla ilgili detaylar ortaya çıkıyor.

FABRİKA KUR BENİ MÜDÜR YAP

Müdür Mustafa Tanrıverdi'nin alışveriş sırasındaki tedirginliği, restorana önceden yerleştirilen ses kayıt cihazındaki konuşmalara yansıdı. Yakayı ele vermekten korkan müdürün, alıcıya, “Beni yakmayacaksın değil mi? İhbar etmeyeceğine dair çocuklarının üzerine yemin et” gibi ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Müdürün alıcıya ayrıca, “Beni de kuracağın fabrikaya müdür yap” dediği de kayıtlara girdi.

SEVİNÇTEN CEP TELEFONUNU MASADA UNUTTU

Alışverişten sonra ihbarcı hesabı öderken, para dolu çantayı alan müdür Tanrıverdi, sevinçten iki cep telefonunu da masada unutarak restorandan çıktı.

EVİNDE PARA DOLU ÇANTA

Casus Tanrıverdi'nin evinde yapılan aramalarda bir çanta içerisinde 30 bin avro ile 1500 doların bulunması, bu paraların 'proje satışlarından' elde edildiği şüphesini güçlendirdi. İki ayrı banka hesabında toplamda 130 bin TL bulunan Tanrıverdi'nin hesap hareketlerinin incelenmesi için MASAK'a yazı yazıldı. Tanrıverdi'nin geçmişe dair hesap hareketlerinin ve tüm malvarlığının ortaya çıkarılması istendi. Tanrıverdi'nin ayrıca geçmişe dönük HTS kaydı da çıkartılacak ve kimlerle temas kurduğu belirlenecek.


Tanrıverdi, para dolu çantayla
suçüstü yakalanmıştı.

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Tanrıverdi, ABD’de silah ticareti yapan Türk kökenli işadamıyla MKEK’deki görevi nedeniyle tanıştı. Tanrıverdi, kurum adına bu kişiye bin adet MP5, G-3 ve buna benzer silahların sivil versiyonlarını yasal olarak sattı. Tanrıverdi, daha sonra işadamına “MP-5 ve MPT-76 marka silahların çizim ve üretim planlarını satmaya” çalışırken suçüstü yakalandı ve “Devlet sırlarından yararlanma, Devlet hizmetlerinde sadakatsizlik” ve “Rüşvet almak ve vermek” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hürriyet gazetesinin manşetine taşıdığı haberde ise Tanrıverdi’nin tutuklamasını sağlayan işadamının ifadeleri vardı.

SATMAK İÇİN ISRARCI OLMUŞ

MKEK Silah fabrikası müdürü Tanrıverdi iki silaha ait bilgileri kendisine satmakta ısrarcı olduğunu belirterek, şunları söylediği öğrenildi:

VATANIM İÇİN İHBAR ETTİM

“Daha önceden tanıştığım ve ilişkim olan Mustafa Tanrıverdi yaklaşık bir buçuk ay önce söz konusu iki silaha ait bilgilerin satışında ısrarcı oldu. Bana, ‘ABD’de silah fabrikan var, bu bilgiler orada kullanılırsın’ dedi. Bende teklifi düşündüm, dostlarıma tanıştım. Ben yeterince zengin bir insanım, paraya ihtiyacı olan biri değilim. Özellikle MPT-76 marka silahı, NATO standartlarındaki en çok testi geçebilen ve dünyada birinci sırada yer alan bir silah. Bu nedenle yurt dışında çok sayıda alıcısı bulunmakta. Ülkemin bütün büyük buluşlarının yurt dışına çıkarılmasından rahatsızım. Vatanım için şüpheli hakkında ihbarda bulunmaya karar verdim. Mustafa Tanrıverdi’nin 2 flaşdisk içinde verdiği bilgiler, benim için 100 milyon dolar değerinde olan bilgilerdi. Tanrıverdi, devletin söz konusu proje için 20 milyon dolar para harcadığını söyledi. Benden vereceği bilgiler karşılığında yüzde 2’sine karşılık gelen 360 bin dolar talep etti. Sonra 60 bin doları almaktan vazgeçti.”

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: Yerli, silah, sırlarını, satmaya, kalkan, MKE, Müdürü, Mustafa, Tanrıverdiyi, ih
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937