google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 15:03 Bu haber 4810 kez okundu
 
MUTLU VE SAĞLIKLI OLMAK İÇİN 9 UCUZ YÖNTEM
Günümüzde stres çoğumuzun ortak sorunu haline geldi. Fakat bu sorunla baş edebilmek için daha sakin, rahat, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için, çok daha basit yöntemler var.
SAĞLIK Haberi
MUTLU VE SAĞLIKLI OLMAK İÇİN 9 UCUZ YÖNTEM

Gerek günlük hayatın getirdikleri gerek içsel sıkıntıların getirdiği stresle başa çıkabilmek için birçok yol deniyoruz. Kimi zaman bunun için de fazla para harcayıp bütçemizi zorlayabiliyoruz. Bedeninizin, aklınızın ve ruhunuzun daha iyi hmesi için tek yol; uzak diyarlarda tatiller yapmak, yoga derslerine ve vitaminlere düzenli olarak para harcamak değil. Bunlara gerek kalmadan da daha pozitif, sağlıklı ve mutlu olabileceğiniz ucuz yöntemler de var.

110
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

1. EVİNİZİ BİTKİLERLE DOLDURUN: Araştırmalara göre, evi bitkilerle donatmak stres düzeyini azaltıyor, daha mutlu hmenizi sağlıyor. En basit haliyle, bitkiler karbondioksiti emip yaşam alanımızı oksijenle doldurarak nefes almamıza yardımcı oluyor.Bazı bitkiler, havada oluşan kirli kimyasalları da temizleme özelliğine sahip. Rengarenk yapraklar ise sadece odalarımızı değil ruh halimizi de renklendiriyor.
Uygun fiyatlı çiçek ve bitkiler de bunun için yeterli.

210
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

2. BOL SU İÇİN: Su, insan vücudunun en önemli tamamlayıcısı: Kadın vücudunda yüzde 55, erkekte ise yüzde 60 oranında su bulunuyor.Vücuttaki suyu sürekli tamamlamamız gerekiyor. Enerji seviyemizi ve konsanstrasyonumuzu artırmak için suyun önemi büyük. Eğer çok su içmek size çekici gelmiyorsa, doğal limon, salatalık ya da zencefil de ekleyebilirsiniz.
Günlük su alımınızı takip etmek de artık çok daha kolay. Birçok akıllı telefon uygulaması, size su içmenizi hatırlatan uyarılar gönderiyor.

 
 
310
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

3. ODANIZIN ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRİN: Evimizin dekoru, ruh halimiz, uyku düzenimiz ve enerji seviyemiz üzerinde önemli bir etkiye sahip.
Yatak odanızla işe başlayın: Camları açıp temiz hava dolaşımını sağlayın, doğal gün ışığını odaya doldurun ve çekmeceniz ile yatağınızın altındaki dağınıklığı yok edin.
Çinlilerin 'Rüzgar ve Su' anlamına gelen Feng Shui geleneği hakkında bir kitap okuyarak da, yaşam alanındaki enerjinin daha rahat akmasının refah düzeyini nasıl yükselttiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu fikirler size sıcak gelmediyse bile, temiz ve toplu bir eviniz olmuş olur.

410
 
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

4. DUVARLARINIZI RENKLENDİRİN: Evinizdeki duvarların rengi de ruh halinizi tamamen değiştirebilir.Örneğin doğayı temsil eden yeşil renk, denge, uyum ve rahatlama demek.
Mavi renkli duvarlar ise sakinlik hissi veriyor ve daha kaliteli dinlenmenizi sağlıyor. Bu açıdan yatak odası için ideal. Kırmızıdan uzak durun çünkü daha hızlı nefes almanıza ve kalp ritminizi artırarak tansiyonunuzun yükselmesine neden olabiliyor.

510
 
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

5. KUŞ SESLERİNİ DİNLEYİN: Londra'daki King's College Üniversitesi'nden araştırmacılar, kuş seslerinin zihnimize iyi geldiğini ve bu olumlu etkinin dört saate yakın sürdüğünü ortaya koydu. Araştırmacılar şehirde dolanan gönüllü katılımcılardan telefonlarındaki bir uygulamaya ruh halleriyle ilgili notları kaydetmelerini istediler. Kuş seslerinin yanında ağaçlar ve gökyüzüyle bir arada olmak onlarda saatlerce süren bir etki yarattı.
Psikiyatri, Psikoloji & Nörobilim Enstitüsü'nden Dr. Andrea Mechelli, "Kısa süreli de olsa doğaya maruz kalmanın akıl sağlığı üzerinde ölçülebilir yararları var" diyor.
Doğaya kaçamıyorsanız bile cep telefonunuza kuşların ötüşünü kaydedin, gözlerinizi kapatın ve tepelerde olduğunuzu hayal edin.

610
 
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

6. KEDİ SEVİN: ABD'deki Minnesota Üniversitesi'nden araştırmacılar, 10 yıl süren ve 4 bin kişinin katıldığı araştırma sonucu, kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme riskinin kedileri olmayanlara göre yüzde 30 daha az olduğunu ortaya koydu. Kedi sahiplenmek ve kedileri okşamak, olumlu ve sakinleştirici bir etkiye sahip.

 
 
710
 
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

7. GIDIKLANIN: Şöyle iyi bir kahkaha atmak kaslardaki gerginliği azaltıyor, kan akışını hızlandırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiren nitrik oksidi salgılamayı sağlıyor. Gıdıklanmak da aynı şekilde stres hormonlarını azaltarak endorfin salgılamamıza yarıyor. Endorfin hormonu aynı zamanda doğal bir ağrı kesici.
Sizi güldüren insanlarla daha sık vakit geçirin, komedi filmi ve dizilerini ya da eğlenceli tiyatro oyunlarını izleyin. Komik hayvan videoları da her zaman iyi bir seçenek.

810
 
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

8. ÇAY-KEK MOLASI VERİN: İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri, dünyanın en mutlu ülkeleri arasında sayılıyor. Bunun bir nedeni de çalışma hayatlarını renklendiren küçük tatlı kaçamaklar yapmaları.
İsveç'te her gün 'fika' adı verilen kahve ve kek molaları veriliyor. Üstelik bu gelenekten ibaret değil, aynı zamanda iş yerleri için bir zorunluluk.

910
 
Sağlıklı ve mutlu olmak için 9 'ucuz' alternatif

9. DAHA ÇOK UYUYUN: Dinlenmek, zihinsel ve fiziksel sağlığımız için rejim ve egzersiz alışkanlıklarımız kadar önemli. Kalitesiz uyku, bağışıklık sistemini zayıflatıyor, stres hormonunu artırıyor, anksiyete ve depresyona neden olabiliyor. Uyku kalitenizi artırmaya çalışın. Yatak odanızı sakin tutun, akşam geç saatlerde yemek yemeyin ve telefon ve tabletler gibi mavi ışık yayan cihazlardan uzak durun.
Gün içinde de kafein alımınızı geç saatlere bırakmayın.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: MUTLU, VE, SAĞLIKLI, OLMAK, İÇİN, 9, UCUZ, YÖNTEM,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937