google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
12 Temmuz 2018 - Perşembe 14:37 Bu haber 2353 kez okundu
 
NATO TOPLANTISINDA TRUMP KRİZİ!
Brüksel'de toplanan NATO Liderler Zirvesi'nde kriz çıktı. ABD Başkanı Donald Trump diğer liderleri, "Ya ödemeleri artırırsınız ya da ABD NATO'dan ayrılır" diye tehdit etti...
GÜNDEM Haberi
NATO TOPLANTISINDA TRUMP KRİZİ!

ABD Başkanı Donald Trump'ın, NATO müttefiklerinin savunma harcamaları taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda ABD'nin NATO ittifakından çıkacağı tehdidinde bulundu. Litvanya Cumhurbaşkanı, "Trump bize 'harcama taahhütlerinizi yerine getirmezseniz NATO'dan çıkarız' dedi" açıklaması yaptı. Olağanüstü toplanan liderler zirvesi sürerken Trump toplantıdan ayrılıp, "Müttefikler askeri yardımları artırma konusunda karar aldı" dedi.

TRUMP'IN TEHDİDİ SONRASI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI... NATO kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Donald Trump'ın sert çıkışının NATO ortaklarıyla düzenlenen oturumda rahatsızlığa neden olması üzerine liderler, Gürcistan ve Ukrayna ile yapılan toplantıya ara verdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 29 lideri olağanüstü oturumda bir araya getirdi. 

ZİRVEYİ YARIDA KESİP AÇIKLADI... Trump, olağanüstü toplantıyı yarıda keserek medyanın karşısına çıktı ve krizi yatıştırıcı açıklamalar yaptı. ABD Başkanı Donald Trump, "NATO'dan ayrılacak mısınız sorusuna, "Sanırım bunu yapabilirim ama buna gerek yok. İki gün önce çok sert konuştum ama bugün NATO çok daha güçlü. Diğer ülkeler katkı vermezse memnun olmayız. ABD'ye adil davranılmıyordu ama bu değişti. NATO'ya inanıyorum" yanıtını verdi. 

İşte Trump'ın açıklamasından satır başları...

- Diğer ülkeler NATO harcamalarını arttırmayı kabul etti.
- NATO ülkeleri savunma harcamalarını yüzde 2'ye yükseltmeyi kabul etti. Bu rakama ulaştıktan sonra daha da yukarısını konuşabiliriz. Yüzde 4'ün uygun olduğunu düşünüyorum.
- NATO'nun yükünün yüzde 90'ını ABD'de çekiyordu. 
- ABD'nin NATO'ya olan bağlılığı halen çok güçlü. 
- Rusya'yla anlaşabileceğimizi düşünüyorum. 
- Almanya savunma harcamalarını artırıyor artık...
- Rusya'dan gelen boru hattını ne yapacağımızı çözmek zorundayız. 
- Gelecek hafta AB'yle ticaret hakkında konuşmak için toplanacağız. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: NATO, TOPLANTISINDA, TRUMP, KRİZİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937