google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
01 Mayıs 2022 - Pazar 12:37 Bu haber 6824 kez okundu
 
ÖĞRETMENLER ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ UÖ SINAVLARININ ONLİNE YAPILMASINI İSTİYOR!
Haberdesifre.com sitemize öğretmenler tarafından gönderilen mesajlarda Ondokuz Mayıs Üniversitesi senatosu tarafından yüz yüze yapılması kararlaştırılan yıl sonu sınavlarının online yapılmasına karar verilmesi yönündeki gerekçelerini ifade ettiler.
GÜNDEM Haberi
ÖĞRETMENLER ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ UÖ SINAVLARININ ONLİNE YAPILMASINI İSTİYOR!

Bizler Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Uzaktan Eğitim alarak Eğitim Yönetimi ve Eğitim Programları ve Öğretimi alanlarında tezsiz yüksek lisans seviyesinde öğretim gören öğretmenleriz.

Dönem arasında yapılan vize sınavlarımız online sınav şeklinde yapılmıştır. Ancak üniversitenin sınav yönetmeliği ve düzenlemesine bakıldığında yıl sonu final sınavlarının 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde yüz yüze yapılacağı kararının senato tarafından alındığı görülmektedir. Biz öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun çalışıyor olması ve Samsun dışında başka şehirlerde olması nedeniyle 2 güne yayılan final sınavlarında ki bu durum hem maddi hem manevi mağduriyetler yaratmaktadır. Oluşan bu mağduriyetlerin giderilmesi için yıl sonu sınavlarının yüz yüze yapılmak yerine online sınav şeklinde yapılmasını talep etmekteyiz.

Bilindiği üzere; üniversite bünyesinde Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden öğrenci bulunmaktadır. Sınavların yüz yüze olması durumunda bu şehirlerden öğrenciler 2 güne yayılan sınavlara girebilmek amacıyla sınava gelmek zorundadırlar. Ancak yüksek lisans özü itibariyle yaş olarak ileri yaştaki insanların tercih ettiği öğrenim biçimi olduğundan sınav için şehir değiştirmek öğrenciler için manen ve madden kaçınılması imkansız zararlara sebebiyet vermektedir.

Öğrencilerin birçoğu çocuk sahibi olup sınav süreci boyunca çocuklarını alışmış oldukları ortamdan uzaklaştırmak durumunda kalacaklardır. Bu durum çocukların hayatlarında olumsuz etkiye sebep olacağı gibi okullarından da uzaklaşacaklardır. Eğitim vermeye çalışırken öğrencilerin çocuklarının okullarından uzaklaştırılması verilen eğitimi zor hale getirmektedir. Lisansüstü Eğitim veren emsal üniversitelere bakıldığında yukarıda bahsi geçen mağduriyetlerin yaşanmaması adına yıl sonu sınavlarını online yapma kararı aldıkları görülecektir.

YIL SONU SINAVLARINI ONLİNE YAPMA KARARI ALAN ÜNİVERSİTELER

Yıl sonu sınavlarını online yapma kararı alan üniversiteler; Batman Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Çanakkale Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Koç Üniversitesidir. vb. Bu kadar üniversite yıl sonu sınavlarının online yapılması kararını almış iken Ondokuz Mayıs Üniversitesinin de benzer bir senato kararı almasını rica ve talep ediyoruz. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşanacaktır.

Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul Ve Esaslar hakkında yönetmeliğin 12. Maddesinin 2. Fıkrası; ‘’ Ara sınavlar, istenildiği takdirde gözetimsiz elektronik ortamda; dönem sonu sınavları ile bütünleme sınavlarının gözetimli olarak canlı veya elektronik ortamda yapılması esastır. Bu sınavların nerede ve ne şekilde yapılacağı ile temel olarak belirlenen sınavlara ek olarak sözlü sınav, performans, proje, tez ve portfolyo gibi ölçme değerlendirme yöntemlerinden hangilerinin uygulanacağına, öğretimi sürdüren ilgili birimin önerisi üzerine senato tarafından karar verilir.’’ Şeklindedir.

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere sınavların online yapılması esastır. Madde metninde eğitimi online veren üniversitelerin sınavları da online yapmasının esas olduğunu açıkça belirtmiştir. Üniversitenizin yüz yüze sınav yapması biz öğrencilerin mağduriyetine sebep olmaktadır.

SONUÇ VE İSTEM OLARAK: Yukarıda arz ve izah edilen sebepler doğrultusunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yüz yüze yapılması kararlaştırılan yıl sonu sınavlarının online yapılmasına karar verilmesini talep ederiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖĞRETMENLER, ONDOKUZ, MAYIS, ÜNİVERSİTESİ, UÖ, SINAVLARININ, ONLİNE, YAPILMASINI, İSTİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937