google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 14:30 Bu haber 17902 kez okundu
 
ORDU'DA HEYELAN BİR MAHALLEYİ YOK ETTİ!
Ordu'nun Aybastı ilçesinde şubat ayında meydana gelen ve etkisi artan heyelan nedeniyle 15 ev tamamen yıkıldı. Meydana gelen yıkımın boyutu, gün ağarınca ortaya çıktı.
ASAYİŞ Haberi
ORDU'DA HEYELAN BİR MAHALLEYİ YOK ETTİ!

Şubat ayı içerisinde, Ordu'nun Aybastı ilçesi Sağlık Mahallesi Yağcılı mevkisinde meydana gelen heyelan sonucu 30 ev zarar görmüştü.

Binaların muhtelif yerlerinde çatlaklar oluşurken, heyelana bağlı olarak zarar günden güne büyüdü.

CAMİ YAN YATTI

Dün etkisini arttıran heyelan nedeniyle, yaklaşık 70 haneli bölgede gece saatlerinde büyüyen çatlaklar, bölgedeki zararı arttırdı. Heyelanın sürdüğü bölgede bir cami de yan yattı.

 

Ordu’da heyelan bir mahalleyi yok etti: 15 ev yıkıldı

15 EV TAMAMEN YIKILDI

Heyelan sonucu büyük zararın oluştu mahallede gece saatlerinde 15 ev yıkılırken, yollar da yarıldı. Mahalleye girişin yasaklandığı bölgede vatandaşlar sokağa dökülürken, bir cami ise 20 metre aşağıya sürüklendi. Mahalle sakinlerinden Hikmet Günden, 3 katlı evinin dün akşam saatlerinde yıkıldığını belirterek, yetkililerden yardım istedi. Heyelanın, yaklaşık 3 aydır bölgede etkili olduğunu belirten Günden, mağdur olduklarını aktardı.

Ordu’da heyelan bir mahalleyi yok etti: 15 ev yıkıldı

OLAYIN BOYUTU GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

Dursun Duran isimli mahalle sakini de bölgede büyük çaplı heyelan oluştuğunu ifade etti. Köyün eski halinden eser kalmadı.

Ordu’da heyelan bir mahalleyi yok etti: 15 ev yıkıldı

ORDU VALİSİ BÖLGEYİ ZİYARET ETTİ

Ordu Valisi Seddar Yavuz, toprak kaymalarının yaşandığı Sağlık Mahallesi'ne gelerek yetkililerden bilgi aldı, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Vali Yavuz, bölgede ilk heyelanın şubat ayında meydana geldiğini anımsattı. Yavuz, şubat ayında vatandaşların can güvenliğini düşünerek 20 binada 29 konutu tahliye ettiklerini belirterek, "Dün heyelan şiddetini artırdı ve önemli bir heyelan meydana geldi. Şu ana kadar 61 bina ve 80 konutu tahliye etmek durumunda kaldık, 22 bina, 31 konut ve bir cami maalesef yıkıldı." diye konuştu.

Ordu’da heyelan bir mahalleyi yok etti: 15 ev yıkıldı

"HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ"

Devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu vurgulayan Yavuz, "Şu anda hepimiz buradayız, tüm teknik ekip burada. Yeni tespitler yapıyoruz. Olası heyelanın etki alanlarını belirlemek bakımından özellikle vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak bakımından her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için tahliye kararı verdiğimiz evlerde süratle kira yardımlarını gerçekleştiriyoruz. Diğer acil ihtiyaçları için de gerekli ödemeleri süratle gerçekleştireceğiz. Şu ana kadar 214 bin 500 lira kira yardımı ve nakit ödemesi yaptık. Bugün ve yarın da bu tespitler neticesinde ödemelere devam edeceğiz." dedi.

Vali Yavuz, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlar, kurum ve kuruluşların temsilcilerinin sürekli konuyla alakadar olduklarını kaydederek, "Her türlü tedbirin alınması ve gerekli yardımların yapılması konusunda emir ve talimatları var. Biz de bu emir ve talimatlar çerçevesinde vatandaşlarımızın yanında olarak onların dertlerini çözmeye gayret ediyoruz." ifadesini kullandı.

Ordu’da heyelan bir mahalleyi yok etti: 15 ev yıkıldı

kaynak: ensonhaber

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORDU'DA, HEYELAN, BİR, MAHALLEYİ, YOK, ETTİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937