google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
09 Kasım 2017 - Perşembe 10:49 Bu haber 7405 kez okundu
 
OTOPARKTA YENİ DÖNEM!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, binalardaki otopark zorunluluğunda yapılan son dakika devrim gibi değişikliği açıkladı.
EMLAK Haberi
OTOPARKTA YENİ DÖNEM!

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, binaların otopark sorunuyla ilgili alınan son dakika kararını duyurdu. Bakan Özhaseki "Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane yer göstereceksiniz. Şimdi daire başı bir tane otopark göstereceksiniz. Yoksa yapamazsınız" dedi.

Çevre Bakanı Özhaseki'nin AA Editör Masası'nda yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

İŞTE YENİ OTOPARK YÖNETMELİĞİ

- Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane yer göstereceksiniz. Şimdi yeni otopark yönetmeliğiyle daire başı bir tane otopark göstereceksiniz. 12 daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız.

- Eskiden otopark yeri sıkıntılı, çok yok, biz bunun parasını verelim diye bir düşünceyle paraya çevrilme vardı. Bunun kötüye kullanıldığını gördük. Şimdi yeni gelecek yönetmelikte bodrumda gözükmemek kaydıyla kaç kat isterse, emsalden sayılmamak üzere otopark yapabiliyor. Aşağı doğru yap, gözükmesin diyoruz.

- Binalardan biri derse ki, ben bunun örneğini Manhattan'da gördüm. Otomatik asansörlü binalar var. Yıksın, yapsın. Gitsin belediyeden plan-tadilat bir sene uğraşmasın. Yıkıp otopark yapabilir, oraya da vinç sistemini kurar çalıştırır. Haliyle bu binaların çoğu dönüşüme uğrayacağı için, Türkiye’nin neredeyse yarısı dönüşüme uğrayacak. Otopark işi çözüme kavuşacak.

BİNA BAZLI DÖNÜŞÜM DOĞRU BİR DÖNÜŞÜM DEĞİL

- Bina bazlı dönüşüm, doğru bir dönüşüm değil. Aslında risk taşıyan binalar için doğrudur, yenilemek lazım ama şehircilik ilkeleri açısından ada bazlı bir dönüşüm gerekiyor. Şehirlerdeki sorumluluk ortak sorumluluktur. Bütün yöneticilerin sorumluluğu vardır, vatandaşın da sorumluluğu vardır. Kimse kendini kenara çekmemeli. Bunu zorlayan vatandaş, onu da söyleyelim.

ESKİ ASKERİ ALANLARIN HEPSİ YEŞİL ALAN OLACAK

- Şehir içerisinde kalan askeri alanlar, bundan 50-60 yıl kadar önce bazen daha eski, şehirlerin çeperlerinde yer alan askeriyenin kullanacağı yerlerdi. Şehirler öyle büyümüş ki askeri alanları içine almış ve yutmuş. Buraların dışarıya taşınması çok doğru bir fikir. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı var, hepsi yeşil alan olacak. O konuda kimsede ters bir düşünce yok.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: OTOPARKTA, YENİ, DÖNEM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937