google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 13:27 Bu haber 1410 kez okundu
 
PUTİN'DEN TÜRKİYE'YE DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK TEKLİF!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’yle nasıl bir işbirliği kurmak istediğinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
PUTİN'DEN TÜRKİYE'YE DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK TEKLİF!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ankara'da bir araya gelmiş ABD Başkanı Trump'un Kudüs kararına ortak bir tepki göstermişti. DW Türkçe'nin haberine göre, Suriye'de siyasi çözümün hızlanması konusunda Astana görüşmeleri ve 22 Kasım’daki Soçi buluşması sonrasında daha açık ve net mesajlar veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’yle nasıl bir işbirliği kurmak istediğinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Ankara ziyaretinden hemen önce Suriye’de Esad’la görüşen ve Rus güçlerinin önemli bölümünün ülkeden çekilmesi emrini veren Putin, Esad’la görüşmesi konusunda Ankara’yı ayrıntılı olarak bilgilendirdi.

"RUSYA DESTEĞİ SİNYALİ": Habere göre, Rus güçlerinin Suriye’deki iki daimi noktası Hmeymim ve Tartus’ta kalacak olmasının Ankara’nın Suriye’yle ilgili planlarını da gözden geçirmesine olanak sağlayacağı görüşünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la paylaşan Putin, Türkiye’nin olası bir Afrin operasyonunda Rusya desteğini alabileceği mesajını verdi.

PUTİN FORMÜL ÜSTÜNE FORMÜL ÜRETİYOR: Ankara’daki diplomatik kaynaklara göre bu mesaj, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni toplamak için Esad ile Erdoğan arasında adeta ‘moderatörlük’ rolü üstlenen Putin’in, tarafların beklentilerini yerine getirmek için formül üstüne formül ürettiği anlamına geliyor. Öyle ki Putin, Erdoğan’la görüşmesinde Ankara’nın terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD’nin kongreye katılamayacağı yönündeki ısrarını anlayışla karşıladığını dile getirmekten geri durmadı.

HEMFİKİRLER: Erdoğan-Putin görüşmesini yakından izleyen diplomatik kaynaklar, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin PYD dışındaki Kürtlerin katılımıyla toplanabileceği konusunda Erdoğan ile Putin’in hemfikir olduğunu belirtiyor.

DW TÜRKÇE: ERDOĞAN ÖNERİYE SICAK BAKIYOR: Bu yöndeki öneriyi Putin’in dile getirdiği, Erdoğan’ın da bu mesaja yeşil ışık yaktığı iddia ediliyor. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin 2018 başlarında toplanması için hazırlıklarını hızlandıran Ankara, bu nedenle yeni bir Soçi görüşmesi olacağının ve bu görüşmede Suriye konusunda Ankara-Moskova işbirliğinin ayrıntılarının daha da netleşeceğini vurguluyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PUTİN'DEN, TÜRKİYE'YE, DENGELERİ, DEĞİŞTİRECEK, TEKLİF!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937