google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
11 Ekim 2016 - Salı 10:40 Bu haber 1761 kez okundu
 
PUTİN'DEN TÜRKİYE'YE TEBRİK!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul'daki enerji zirvesinde konuştu. Türkiye'nin zor bir süreci geride bıraktığını söyleyen Putin, Türk akımını gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.
GÜNDEM Haberi
PUTİN'DEN TÜRKİYE'YE TEBRİK!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini ifade ederek Türk halkını tebrik etti, 15 Temmuz sonrası durumun kontrol altına alındığını söyledi. Avrupa'nın enerjisini 50 yıldır Rusya'nın sağladığına dikkat çeken Putin, Türk akımını gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

23. Dünya Enerji Kongresi İstanbul'da başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kongrenin yapıldığı salona birlikte geldi.

Dünyanın pek çok ülkesinden üst düzey katılımın sağlandığı zirvenin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Başbakan Binali Yıldırım da hazır bulundu.

ZİRVEDE YEŞİL ENERJİ VURGUSU

Zirvede yaptığı konuşmada Putin, yeni teknolojilerin kullanımıyla birlikte insanlığın yeşil enerjiye doğru gittiğini söyledi. Buna rağmen petrol ve doğalgaz tüketiminin de arttığını belirten Putin şöyle konuştu:

"Geleneksel enerji kaynaklarına olan talep Çin ve Hindistan gibi büyük ekonomilerde üretimin artmasıyla yükselmektedir. Tahminlere göre 10 sene sonra sıvı doğalgaz ticaretinin hacmi, boru hatlarındaki sevkiyat miktarını aşacaktır.

20-30 yıl sonra dünyamızda halen hidrokarbon talebinin artıyor olacağı tahmin ediliyor. 2020 yılına kadar petrol tüketimi yüzde 26 olacak.

 

Türk akımı projesi

TÜRK AKIMINI GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Petrol çıkarma sabitleştirilmeli. Serbest ticaret ve adil rekabetten yanayız. Enerji kısıtlamaları kabul edilemez. Son zamanda moda haline gelen tek taraflı yaptırımlar kabul edilemez. Bu bizi iyi bir sonuca getirmiyor. Bazı ülkeler iş adamlarına avantajlı teklifleri kapatın talimatı veriyor. Bu tür hareketler enerjiye ve küresel ekonomiye istikrar sağlamıyor. Biz yeni kaynakların keşif ve aramasına yatırım yapıyoruz, zor koşullarda olsa bile çıkarmaya da yatırım yapıyoruz. AB'nin enerjisini 50 yıldır biz sağlıyoruz. Şu anda ikinci proje konusunda çalışıyoruz. Erdoğan ve diğer ortaklarımızla Türk Akımı'nı ele alıyoruz ve bunu da gerçekleştirmeyi istiyoruz

DARBE YORUMU

Putin, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek," Son olarak bir darbe girişimi oldu. Biz de takip ediyorduk. Türk halkını tebrik ediyorum ki durum kontrol altına alındı" dedi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: PUTİN'DEN, TÜRKİYE'YE, TEBRİK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937