google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
11 Ağustos 2018 - Cumartesi 13:30 Bu haber 8102 kez okundu
 
SAÇ DÖKÜLMESİNİN 8 ÖNEMLİ NEDENİ
Saç dökülmesinin nedenlerinin en başında genetik faktörler geliyor ancak sadece bununla sınır değil. Peki başka hangi nedenlerden dolayı saçlarımız dökülür ?
SAĞLIK Haberi
SAÇ DÖKÜLMESİNİN 8 ÖNEMLİ NEDENİ

Saç dökülmesi başta erkeklerde olmak üzere kadınların da muzdarip olduğu bir cilt problemi olarak karşımıza çıkıyor. Saç dökülmesi birey üzerinde her ne kadar göz ardı edilmeye çalışılsa da psikolojik anlamda olumsuz bir takım etkilere neden olur. Saç dökülmesinin temelinde genetik faktörün yansıra demir ve vitamin eksikliklerinin de etkisi olduğu uzmanlar tarafndan ifade ediliyor. Peki saç dökülmesinin nedenleri nelerdir ?

19
Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

1- DEMİR EKSİKLİĞİ: Kadınlarda en sık rastlanan saç dökülmesi nedenlerindendir. Demir takviyesi ile kısa sürede tedaviye yanıt alınabilir. Demir emilimi ile ilgili sorun var ise dahiliye doktorundan oral kullanıma alternatif demir takviyesi konusunda destek alınmalı.
 

29
Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

2- SİSTEMİK HASTALIKLAR: Bu grupta en sık tiroit hastalıkları ve demir eksikliği anemisi saptanır. Ağır cerrahi işlemler, ameliyatlar, yüksek ateşli hastalıklar, ağır enfeksiyonlar sonrasında da yoğun saç dökülmeleri gözlemlenir. Erken tanı ve tedavi ile güzel sonuçlar alınır. Multidisipliner yaklaşımla sistemik hastalık tedavisi, dermatolojik tedavi ile eşzamanlı gerçekleştiğinde tedavi başarısı maksimum düzeyde sağlanır.


 
39
Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

3- HORMONAL DEĞİŞİMLER: Doğumdan sonraki üçüncü aydan dokuzuncu ay sonuna kadar olan dökülmeler olağan karşılanır. Ancak süre uzarsa ya da dökülme çok yoğun ise dermatoloji uzmanına danışmak gerekir. Menopoz sonrasında da saçlar dökülebilir. Menopozda saç dökülmesi dursa bile saç yoğunluğu menopoz öncesi yoğunluğuna tekrar ulaşamayabilir.

49
 
Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

4- SAĞLIKSIZ BESLENME VE DİYET PROGRAMLARI: Saçın ana bileşeni olan keratin vücutta sentezlenmesi için bazı temel proteinlerin besinler aracılığıyla, vücuda yeterli miktarda alınmaları gerekir. Proteinden fakir bir beslenme, ağır ve yanlış diyetler saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Doğru beslenme ve diyet programları için uzman bir diyetisyenden destek alınmalı.

59
 
Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

5- İLAÇLAR: Kan sulandırıcılar, artrit, gut, depresyon, kalp ve yüksek tansiyon ilaçları, yüksek doz A vitamini ya da akne tedavisinde kullanılan A vitamini türevleri saç dökebilir. İlaç bırakıldıktan sonra saç dökülmesi durur.

69
Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

6- MANTAR HASTALIKLAR: Saçlı deriyi tutan mantar hastalıkları genellikle çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de saç dökülmesine neden olabilir ve tedavi edilmezse kalıcı kellik oluşabilir.
 


 
79
Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

7- SAÇKIN: Saçkıran olarak bilinen alopesi areata özellikle ağır stresli durumlarda ortaya çıkar. Saçlı deri, kaş, kirpik ve sakal dahil tüm vücut kıllarında dökülme gözlenebilir. Kökeninde genetik yatkınlık ve stres olduğu düşünülüyor. Kalıcı kelliğe neden olmaz; ancak uzun dönem sabırlı tedavi gerektirebilir.

Saçımız neden dökülür? İşte önemli 8 nedeni

8- YOĞUN STRES: Yoğun stresli durumlar da saç dökülmesine neden olur. Stres vücutta çeşitli stres hormonlarının salgılanmasına neden olarak iç dengenin bozulmasına ve bunun sonucunda birçok hastalığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu hastalıklar da saçları dökebiliyor.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: SAÇ, DÖKÜLMESİNİN, 8, ÖNEMLİ, NEDENİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937