google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
28 Ağustos 2015 - Cuma 13:52 Bu haber 1459 kez okundu
 
SEÇİM HÜKÜMETİNDE AK PARTİ'DEN HANGİ İSİMLER KABİNEDE OLACAK?
Seçim hükümetinde AK Parti'ye düşen 11 kişilik bakanlık kontenjanına hangi isimler getirilecek? AK Parti kulislerinde eski bakanlardan 5 tanesinin kesin kabinde kalacağı belirtiliyor.
GÜNDEM Haberi
SEÇİM HÜKÜMETİNDE AK PARTİ'DEN HANGİ İSİMLER KABİNEDE OLACAK?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçici hükümeti kurmak üzere CHP, MHP ve HDP vekillerine bakanlık teklifigöndermesinin ardından, gözler AK Parti’ye düşen 11 kontenjana çevrildi. 

Geçici seçim hükümetinde AK Parti'den yer alacak olan 11 kişilik kontenjanda kimler var?  Başbakan Davutoğlu’nun bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşlerini aldıktan sonra kabineyi açıklaması bekleniyor.


Habertürk'ün yer verdiği AK Parti kulislerine göre, Davutoğlu’nun 7 Haziran seçimleri ile birlikte 3 dönem kuralına takılan 9 bakana geçici hükümette yer vermesi beklenmiyor, bunun dışında mevcut kabinenin iskeletini koruyacağı belirtiliyor. 

İŞTE KABİNEYE GİRMESİ BEKLENEN O İSİMLER

Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın kabineye gireceği kaydedilirken, eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile eski İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’nın da AK Parti kontenjanından yeniden bakan olacağı konuşuluyor. 

AK Parti kulislerinde İzmir Milletvekili İbrahim Turhan ile Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin ismi de bakanlık için geçiyor.

meclis.20150828100740.jpg

GEÇİCİ SEÇİM HÜKÜMETİNDE 'BAŞÖRTÜLÜ BAKAN' BEKLENTİSİ

AK Parti’de başörtülü bir bakan beklentisi de var. Kabineye girebilecek başörtülü milletvekilleri arasında Ayşe Keşir, Leyla Şahin, Fatma Benli gibi isimlerin adı geçiyor.

CHP, MHP VE HDP'DEN TEKLİFİ REDDEDENLERİN YERİNE BAĞIMSIZLAR ATANACAK

CHP, MHP ve HDP’den bakanlık teklifine olumsuz yanıt veren isimlerin yerine Anayasa gereği bağımsızların atanması gerekiyor. Davutoğlu’nun Akil İnsanlar Heyeti’nden bazı isimleri, çözüm sürecine bağlılığın bir işareti olarak kabineye alabileceği ifade ediliyor. 

İŞTE SEÇİM HÜKÜMETİNDE YER ALMASI BEKLENEN 'BAĞIMSIZLAR'

Fuat Keyman, Yılmaz Ensaroğlu, Abdurrahman Kurt, Beril Dedeoğlu gibi isimlerin bağımsız bakan olabileceği kulislerde konuşuluyor. Bazı bakanlıkların müsteşarlarının da bağımsız kontenjanından kabineye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: Seçim, hükümetinde, AK, Partiye, düşen, 11, kişilik, bakanlık, kontenjanına, han
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937