google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
02 Mart 2017 - Perşembe 12:42 Bu haber 7341 kez okundu
 
SİGARAYLA MÜCADELEDE YENİ DÖNEM!
Sigarayı cezbedici hale getiren sigara firmaları ile açıkta sigara satan market ve benzeri iş yerlerine dikkat çeken Sağlık Bakanı Akdağ, "Düz paket uygulaması referandum sonrası başlayacak.
SAĞLIK Haberi
SİGARAYLA MÜCADELEDE YENİ DÖNEM!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ CNN Türk canlı yayınında sigarayla mücadele için alınacak yeni önlemleri paylaştı. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CNN Türk'te katıldığı programda gündeme dair konuştu. Sigara ile ilgili düzenlemelere ilişkin konuşan Bakan Akdağ, "Yaptığımız çalışmalar ile  2002'den 2012'ye kadar  sigara tüketimini yüzde 31'den yüzde 27'ye düşürdük. Ancak 2012'den sonra tekrar sigara tüketim oranı yükselişe geçti ve şu anda yüzde 317e çıktı, başladığımız yere geri döndük. Özellikel gençlerde sifara tüketim oranı artıyor" dedi.

VERGİ ARTIŞI OLMAYACAK 

Akdağ, sigarayı cezbedici hale getiren sigara firmaları ile açıkta sigara satan market ve benzeri iş yerlerine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Açıkta sigara satılmasının önüne geçeceğiz. Sigaraları genellikle marketlerde ya da buna benzer satış yerlerinde son çıkış noktalarına, para ödenen kısımlara koyarak orada cezbediyorlar. Sanki çiklet satar gibi..." 

Sigarada vergi artışı yapmayı planlamadıklarını belirten Bakan Akdağ, "Zaten yüksek. vergi artışı düşünmüyoruz. Düz paket uygulaması referandum sonrası başlayacak. Kasaların arkasında da sigara satışı yasaklanacak. Sigara kapalı alanda satılacak" ifadelerini kullandı.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİGARAYLA, MÜCADELEDE, YENİ, DÖNEM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937