google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 19:15 Bu haber 1642 kez okundu
 
SURİYE KRİZİNDE TARİHİ BM-RUSYA-TÜRKİYE-İRAN ADIMI
İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, İran ve Rusya heyetleri, Suriye'de yeni bir anayasa yazılması konusunda uzlaştı.
GÜNDEM Haberi
SURİYE KRİZİNDE TARİHİ BM-RUSYA-TÜRKİYE-İRAN ADIMI

Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye-Rusya-İran Dışişleri Bakanları Cenevre'de uzlaştı. Anayasa Komitesi'nin ilk toplantısı 2019'un başında yapılacak. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik." dedi

BM Sözcüsü İran, Rusya ve Türkiye'nin Cenevre'deki zirvede Suriye konusunda anlaştığı öğrenildi. Anayasa Komistesinin yeni yıl başında ilk oturumunu düzenlemesi noktasında anlaşmaya varıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre ofisinde TSİ 13.20'de buluşmuştu.

SURİYE ANAYASININ YENİDEN YAZILMASI

BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi geçiş sürecinde Suriye Anayasası'nın yeniden yazılması öngörülmüştü.

Ocak 2018'de Soçi'de yapılan Ulusal Diyalog Kongresi'nde BM, Türkiye, İran ve ev sahibi Rusya'nın temsilcileri ile Suriyeli taraflar, Anayasa Komitesi oluşturulması kararı almıştı.

150 kişiden oluşacak Anayasa Komitesinde rejim ve muhalifler 50'şer kişi belirlerken, De Mistura da son 50 kişiyi Suriyeli aydın ve sivil toplum temsilcileri arasından seçecekti. İlk 50'şer kişilik grup üzerinde nispeten kısa sürede uzlaşan taraflar, son grup konusunda rejimin uzlaşmaz tavrı nedeniyle anlaşmazlık yaşamıştı.

De Mistura, sene boyunca Cenevre'de garantör ülkeler, rejim ve muhalefet heyetleriyle toplantılar yaparken, Türk, Rus ve İranlı yetkililer, komiteyi oluşturacak isimler üzerinde anlaşmak için birçok kez bir araya gelmişti Türkiye, görüşmeler boyunca komitenin "dengeli ve muteber" nitelikte olması gerektiğini vurgulamıştı.

İstanbul'da 27 Ekim'de düzenlenen Suriye Zirvesi'nde Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderleri, komitenin 31 Aralık'a kadar kurulması konusunda mutabık kalmıştı. Bunun üzerine, yıl sonunda görevi devredecek de Mistura, çabalarını hızlandırmıştı.

ÇAVUŞOĞLU: ÖNEMLİ BİR AŞAMAYA GELDİK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  "Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik." dedi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: SURİYE, KRİZİNDE, TARİHİ, BM-RUSYA-TÜRKİYE-İRAN, ADIMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937