Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 14:19 Bu haber 719 kez okundu
 
TERÖRİSTBAŞI ÖCALAN POSTERİ ÖNÜNDE OY!
Suriye’de federasyon kurmayı hedefleyen Kürtler, terör örgütü PKK’nın elebaşı Öcalan'ın posterleri önünde oy kullandı.
DÜNYA Haberi
TERÖRİSTBAŞI ÖCALAN POSTERİ ÖNÜNDE OY!

Suriye'nin kuzeyinde federasyon kurmayı amaçlayan Kürtlerin kontrol ettiği bölgelerde, yerel yöneticilerin seçimi için Cuma günü sandığa gidildi. 3 bin 732 mahalle, nahiye ya da köyün temsilcisi seçimi için oy kullanıldı.

Üç aşamalı seçim planının son aşamasında Ocak ayında ortak parlamento seçilmesi planlanıyor.

Kamışlı'daki seçim noktasında İmralı cezaevi'nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın posteri asılı olduğu görüldü.

Boykot edenler de var            

DW Türkçe’nin haberine göre, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu Demokratik Birlik Partisi (PYD) öncülüğündeki koalisyonun girişimiyle gerçekleşen seçimler, bazı muhalefet partilerince boykot edildi. Bu partilerin başında federasyon fikrine karşı çıkan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) geliyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Washington Enstitüsü'nden Suriye uzmanı Fabrice Balanche, "Bu seçimler bir demokrasi simülasyonu olacak. Çünkü çok partili bir sistem ya da özgürlük yok" yorumunda bulundu.

Müslim: Talebimiz federalizm

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin lideri Salih Müslim, komşu ülke Irak'ta referandum yapan Kürtlerin aksine bağımsızlık hedeflemediklerini söyledi. Müslim, "Biz Suriye'nin bir parçasıyız... Suriye'deki talebimiz ayrılık değil, talebimiz federalizm" diye konuştu.

Şam rejiminin geçen ay "şaka gibi" diye nitelediği seçimlere Ankara da tepkili. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de bir Kürt devleti kurulmasına asla izin vermeyeceğini söylemişti.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: TERÖRİSTBAŞI, ÖCALAN, POSTERİ, ÖNÜNDE, OY!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937