google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 19:11 Bu haber 1200 kez okundu
 
TRUMP'IN TEHDİDİ SONRASI BM'DE KRİTİK İSTİFA!
BM'nin İnsan Hakları'ndan sorumlu yöneticisi Zeid Ra'ad el Hüseyin, ABD Başkanı'nı eleştirilerini yumuşatması konusunda baskı altında olduğunu söyledi ve istifa etti.
GÜNDEM Haberi
TRUMP'IN TEHDİDİ SONRASI BM'DE KRİTİK İSTİFA!

(BM) Birleşmiş Milletler'de bugün ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı sonrasında ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde bu açıklamaya karşı olan tasarıyı veto etmesi sonrasında New York'ta tansiyon yüksekti. BM'nin İnsan Hakları'ndan sorumlu yöneticisi Zeid Ra'ad el Hüseyin, ABD Başkanı'nı eleştirilerini yumuşatması konusunda baskı altında olduğunu söyledi ve istifa etti.

BM Genel Kurulu'nda bir araya gelen diplomatlar ABD'nin kararını oylayacak. Oylama öncesinde ABD Başkanı Donald Trump, "Oylamayı yakından takip edeceğiz. Bize karşı oy verenlere para yardımını keseceğiz" açıklamasının ardından bugün flaş bir istifa yaşandı.

 

BM'nin İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Başkanı Zeid Ra'ad el Hüseyin istifa ettiğini açıkladı. Hüseyin, (BM) Birleşmiş Milletler'in bağımsızlık ve birliğine olan inancının kaybolduğunu söyledi. Hüseyin, ABD Başkanı Trump'ı sert bir dille eleştirmiş ve kendisinin tehlikeli olduğunu söylemişti.

Ürdünlü diplomat çalışma arkadaşlarına bir açıklama yaptı. Hüseyin, ikinci bir 4 yıllık dönem için aday olmayacağını söylerken, "Diz çökmeyeceğim" dedi.

Hüseyin, geçtiğimiz dönemde Trump’a tehlikeli demiş ve Trump’ın ayrımcılık ve etnik-dini azınlıklara karşı şiddetin artmasına sebep olduğunu dile getirmişti.

Bu hafta, Hüseyin, ABD’nin Kudüs kararının, "Tehlikeli ve provokatif" olduğunu söylerken, Filistin lideri Mahmud Abbas’ın şiddeti ona vermesini de eleştirmişti.

Foreign Policy’de yer alan habere göre (BM) Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hüseyin’in Trump hakkındaki açıklamalarını eleştirmiş ve Trump’ı açıkça eleştirmemesini istedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TRUMP'IN, TEHDİDİ, SONRASI, BM'DE, KRİTİK, İSTİFA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937