google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 11:34 Bu haber 1531 kez okundu
 
TSK AFRİN OPERASYONUNDA SON DURUMU AÇIKLADI!
TSK Afrin operasyonunda son durumu açıkladı... Öldürülen terörist sayısı 3 bin 444'e yükseldi... Afrin kent merkezi kuşatılmadan az önce terör örgütünün Kandil'den gönderdiği üst düzey PKK'lılar Afrin'i terketti...
GÜNDEM Haberi
TSK AFRİN OPERASYONUNDA SON DURUMU AÇIKLADI!

Afrin'deki PKK/PYD ve DEAŞ terörünü temizlemek için başlatılan Zeytin Dalı Harekatı 54. gününe girdi. Genelkurmay Başkanlığı, Afrin operasyonu kapsamında şimdiye kadar öldürülen terörist sayısının 3 bin 444'e yükseldiğini açıkladı... Genelkurmay dün tüm dünyaya Afrin'in kuşatıldığını ve sivillerin çıkması için koridor açıldığını duyurmuştu. Sivillerden önce Kandil'den gelen terör örgütü yöneticileri Afrin'i terketti... Sivillerin çıkışı ise sürüyor... İşte Afrin'den son gelişmeler...

16
Kandil ekibi Afrin'den kaçtı! Afrin'de son durum ne?..

KANDİL EKİBİ KAÇTI: Zeytin Dalı harekâtında Afrin şehir merkezinin kuşatılması terör örgütü PYD/YPG/PKK’da çözülmeleri de beraberinde getirdi. Kandil’in harekât başlamadan önce Afrin’e gönderdiği üst düzey PKK’lı yöneticilerin Afrin’in kuşatılmaya başlamasıyla kenti terk ettikleri kaydedildi. İstihbarat birimlerinin, yerel kaynaklar ve yakalanan örgüt mensuplarının ifadelerinden elde ettiği bilgilerde, “Terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinin Afrin’i terk eden sivillerin arasına karışarak kentten ayrıldığı ancak geride kalanlara ise Afrin’i terk etmemeleri, direnmeleri talimatı verdikleri” belirtildi.

26
Kandil ekibi Afrin'den kaçtı! Afrin'de son durum ne?..

İKİ ‘KOMUTAN’ ÖLDÜRÜLDÜ: İddiaya göre, stratejik öneme sahip ve en büyük askeri kampın bulunduğu Kefer Cenne ile Şiran bölgesinin ‘komutanları’ A.Z. ve T.K., Mehmetçik karşısında direnemedi. Bölgesini terk eden iki elebaşını, Kandil’in talimatıyla askeri kanat sorumlusu olarak Afrin’e gönderilen Heval Baz sorguladı. Sorgulamaların ardından A.Z. ve T.K., Heval Baz’ın korumaları tarafından öldürüldü.


 
36
Kandil ekibi Afrin'den kaçtı! Afrin'de son durum ne?..

HAREKATTA 53. GÜNÜN BLANÇOSU: TSK ve ÖSO'nun harekatta kontrol altına aldığı bölge sayısı 182'si köy ve 37'si kritik nokta olmak üzere 219'e yükseldi. Afrin, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezlerinde kontrol sağlandı. Terör örgütü YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletlerden de tepki görüyor.

46
Kandil ekibi Afrin'den kaçtı! Afrin'de son durum ne?..

KAÇIŞ SÜRÜYOR: Afrin'deki sivillerin çıkışı için güneyde bulunan Ayn Dara’dan Basute Köyü’ne doğru yaklaşık 3 kilometre genişliğinde bir koridor bırakıldı. Koridor PKK/PYD kontrolünde olsa da TSK ve ÖSO’nun ateş menzilinde yer aldı. TSK ve ÖSO birlikleri koridor çevresine ve Afrin’deki hâkim tepelere konuşlandı.

56
 
Kandil ekibi Afrin'den kaçtı! Afrin'de son durum ne?..

NEREYE GİDYORLAR?: İlçeden kaçış hızlanırken sivillerin, rejim kontrolündeki Nubul Zehra bölgesi ile ÖSO denetiminde bulunan Azez’e geçtiği bildirildi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: TSK, AFRİN, OPERASYONUNDA, SON, DURUMU, AÇIKLADI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937