google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
20 Haziran 2018 - Çarşamba 15:30 Bu haber 1469 kez okundu
 
TSK MÜNBİÇ'TE İKİNCİ DEVRİYE GÖREVİNDE!
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Münbiç'in terör örgütü YPG/PKK'dan arındırılması faaliyetleri çerçevesinde ilçede ikinci devriye görevine başladı.
GÜNDEM Haberi
TSK MÜNBİÇ'TE İKİNCİ DEVRİYE GÖREVİNDE!

(TSK) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait zırhlı araçlar, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesi ile Münbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı civarına girdi.

TSK ile eşzamanlı olarak ABD unsurları da üslerinin bulunduğu Dadat ilçesi karşısında devriye faaliyeti gerçekleştiriyor. İlk devriye faaliyeti, 18 Haziran'da gerçekleştirilmişti. 

MUTABAKAT SAĞLANMIŞTI
ABD ve Türkiye, YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği Münbiç'ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.

YOL HARİTASI ONAYLANMIŞTI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran'daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştı.

 

ORTAK DENETİM
Plan, Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını da öngörüyor. Mutabakat ayrıca Münbiç'te teröristlerin çıkmasından sonra ilçenin yerel unsurlarından bir yönetim kurulmasını içeriyor.

YPG/PKK, Halep iline bağlı Münbiç ilçesini Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle terör örgütü DAEŞ'ten alarak işgal etmişti.

Münbiç nüfusunun yüzde 90'ından fazlasını Araplar oluşturuyor.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: TSK, MÜNBİÇ'TE, İKİNCİ, DEVRİYE, GÖREVİNDE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937