google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
27 Mayıs 2017 - Cumartesi 12:14 Bu haber 7433 kez okundu
 
TÜRK DOKTORLARIN BÜYÜK BAŞARISI!
İlk kez uyguladıkları teknikle canlı donörden karaciğer nakli gerçekleştiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Deniz Balcı ve ekibi dünya çapında bir başarıya imza attı
SAĞLIK Haberi
TÜRK DOKTORLARIN BÜYÜK BAŞARISI!

İlk kez uyguladıkları teknikle canlı donörden karaciğer nakli gerçekleştiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Deniz Balcı ve ekibi dünya çapında bir başarıya imza attı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Deniz Balcı ve ekibi geliştirdikleri yeni teknikle, dünyada ilk kez vücuda kan getiren ana damarı bypass edip, karaciğeri tamamen dışarı çıkararak canlı donörden karaciğer nakli gerçekleştirdi. Ekip, bir başka hastada ise donörden gelen yeni karaciğeri, aynı yöntemle yapay bir damarın üzerine dikti. Yeni yöntemle karaciğerin dışında akciğer, kalp gibi rahatsızlıkları olan riskli hasta gruplarının daha güvenli tedavisi amaçlandı. Balcı, iki hastanın da durumunun iyi olduğunu söyleyerek, “İki hasta da taburcu oldu. Bu hastaların normal şartlarda ameliyatlarını yapmak ya çok riskli olacak ya da belki belli teknikler kullanmadan imkansız hale gelecekken bu yeni teknik sayesinde ikisi de güvenli ameliyat olabildi. Bu teknik canlı vericiden karaciğer nakillerinde dünyada ilk kez tanımlanmış oldu” dedi.

 

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRK, DOKTORLARIN, BÜYÜK, BAŞARISI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937