google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
29 Nisan 2017 - Cumartesi 13:37 Bu haber 2869 kez okundu
 
TÜRK SİBER ORDUSU'NDAN İLK OPERASYON!
BTK Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, "LokiBotnet" isimli zararlı yazılımın bir operasyonla devre dışı bırakıldığını bildirdi.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
TÜRK SİBER ORDUSU'NDAN İLK OPERASYON!

BTK Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, "LokiBotnet" isimli zararlı yazılımın bir operasyonla devre dışı bırakıldığını bildirdi. 

Android tabanlı cihazlara gönderilen SMS'lerde yer alan linkler üzerinden akıllı telefonlara yüklenen zararlı uygulama LokiBotnet'in komuta kontrol sunucularına yapılan operasyonla yazılımın komuta merkezini tamamen devre dışı bıraktığı duyuruldu.

Bankacılık uygulaması veya hediye çekilişi gibi görünüyordu

LokiBotnet'in kendisini "bankacılık uygulaması" veya "çekilişle hediye kazandıran bir yazılım" gibi gösterdiği belirtilen açıklamada, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin yaptığı operasyonun, bir bankanın ihbarıyla harekete geçen BTK siber güvenlik uzmanları tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi. 

Açıklamada, BTK uzmanlarının, söz konusu yazılımın komuta kontrol sunucularına sızıp zararlı yazılım bulaştırılan cihazların listesini ele geçirdiği ve ilk olarak zararlı uygulamanın etkilendiği cihazlarla komuta sunucusu arasındaki iletişimi kestiği bilgisine yer verildi.

LokiBotnet'in komuta sunucusundaki tüm bilgilerin temizlendiği vurgulandı

Türkiye'de bot haline getirilen cihazların komuta merkezinden emir almasının önüne geçildiği kaydedilen açıklamada, LokiBotnet'in komuta sunucusundaki tüm bilgilerin temizlendiği ve komuta merkezinin tamamen devre dışı bırakıldığı vurgulandı. 

Açıklamada, zararlı yazılımdan etkilenen cihazlar ve kişilerin yanı sıra saldırganlarla ilgili bilgilerin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarla paylaşıldığı ifade edildi.

GZT

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRK, SİBER, ORDUSU'NDAN, İLK, OPERASYON!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937