google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:40 Bu haber 1821 kez okundu
 
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...
Mart ayından bu yana Atina’da karaciğer kanseri tedavisi gören ve geçtiğimiz cumartesi günü (10 Ağustos) 64 yaşında hayata gözlerini yuman Midilli Ticaret Odası eski Başkanı Thrasos Kalogridis, Midilli şehir merkezindeki Therapontos Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.
GÜNDEM Haberi
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...

HABERDESİFRE.COM | MİDİLLİ-YUNANİSTAN Altı ay önce kanseri tedavisi için gittiği Atina’dan bir daha doğduğu topraklar Midilli’ye dönemedi.. Yaşamı boyunca iki kıyının dostluğuna ve ticaretinin gelişmesine köprü olmuştu.. Naaşı, atalarının geldiği Türk kıyılarına bakan Agios Panteleimonas Mezarlığı’na defnedildi.. Şimdi çok sevdiği memleketi Midilli’de, karşı kıyı manzaralı mezarında huzurla yatıyor..

Karaciğer kanseri tedavisinden umutluydu, sağlıklı günlerine dönmeyi bekliyordu. Ama vefatından 20 gün önce en yakın çalışma arkadaşlarından Sotirakis Konstantinos ile kardeşi Stratis Kalogridis’e, “Olur da iyileşemezsem Türk-Yunan dostluğu çabalarımızı sakın sekteye uğratmayın, adaların ekonomisi Türk kıyıları ile olan iyi ilişkilere sıkı sıkıya bağlı. Hamaset yapan politikacılara aldırmayın, halklar özünde dostluktan, kardeşlikten yana” diyerek bir anlamda vasiyetini bildirmişti. Şimdi onun anısına iki yaka arasında yeni bir oluşum başlatmanın startı verildi..

BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS’İN VASİYETİ: SAKIN BU DOSTLUK KAPISINI KAPATMAYIN, EMEKLER BOŞA GİTMESİN

Mart ayından bu yana Atina’da karaciğer kanseri tedavisi gören ve geçtiğimiz Cumartesi günü (10 Ağustos) 64 yaşında hayata gözlerini yuman Midilli Ticaret Odası eski Başkanı Thrasos Kalogridis, 13 Ağustos Salı günü Midilli şehir merkezindeki Therapontos Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. Bayram tatili nedeniyle ada otellerinde boş oda bulunmaması ve törenin saat 17:00’de olması nedeniyle de adaya günübirlik gelinememesi, Türk dostlarının törene katılımını engelledi. 

Cenaze törenine Kuzey Ege Adaları Bölge Valisi Christina Kalogirou, Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, Midilli Fosil Ormanı Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Profesör Nikos Zouros, Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Danışmanı Sotirakis Konstantinos, Midilli eski Belediye Başkanlarından Stratis Pallis, Ege'de Birlikte Varolma ve İletişim Derneği (SİNİRPARKSY) Başkanı İva Fragkou, Dernek Üyesi Fatoş Lazari, Pallesviakos Takımı Onursal Başkanı Yorgos Ampelikiotis, Pallesviakos takımın Başkanı Argiris Tsorros, Türkiye’den ise İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, yakın dostları Ayvalık Belediyesi eski Meclis Üyesi Ufuk Ova ile Ayvalıklı İşadamı Hüseyin Danki, gazeteci dostları Fulya Omaç ve Ahmet Aktaş başta olmak üzere, ada esnafı ve sevenleri katıldı.

EGE DENİZİNİN BARIŞ DENİZİ OLMASI ÇABALARININ TEMELİNİ ATANLARDAN BİRİYDİ

Aynı zamanda adanın metropol kilisesi olan ve Osmanlı döneminde padişah fermanı ile yapılmasına izin verilen Therapontos Kilisesi’ndeki törene gelen dostları, üzerinde fotoğrafı bulunan ve dantelli beyaz örtü ile çevrili tabutunun başında yer alan aile bireylerine taziyelerini sundu. Bir saat süren dini törende başrahip İncil'den bölümler okudu, toplu halde ilahiler söylendi, dualar edildi. Ayin sonrası kardeşi Stratis Kalogridis, ardından Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias birer konuşma yaptılar. Stratis Kalogridis kardeşinin aile ile olan sıkı bağlarını ve Türk kıyıları ile ticaretin geliştirilmesi çalışmalarını dile getirirken, Evangelos Myrsinias Kalogridis’in biyografisini okuyup, ada ekonomisine yaptığı katkılara, iki ülke ve halkları arasında var olan ilişkileri, işbirliğini gerek ekonomik, gerekse kültürel anlamda arttırmak için elinden gelen çabayı gösterdiğine değindi. Konuşmalar sonrasında tabutun kapağı açıldı, aile bireyleri Thrasos Kalogridis’in elini ve yüzünü öpüp veda etti. Tören sonrasında ailesi tarafından Agios Panteleimonas Mezarlığı’nda toprağa verilmek üzere son yolculuğuna çıkarken, Ortodoks geleneği gereği tüm dostları da bir park kafeteryada bir araya geldi. Dedesi ve babasının doğduğu karşı kıyıyı gören mezarlıktaki defin işleminin ardından ailesi de bu mekana geldi ve Thrasos Kalogridis anısına kahve, konyak ve çörek ikramında bulunuldu. Bu buluşmaya katılanlar Kalogridis’in özverili, idealist, ileri görüşlü, düzgün ahlaklı kişiliğiyle müstesna, bulunmaz bir insan ve sevgi dolu bir yüreği olduğunu, her şartta yüzündeki kocaman gülümsemeyi ihmal etmediğini, hep barış, dostluk ve sevgi mesajları verdiğini, Ege Denizi’nin bir barış denizi olması için temeller attığını, düzenlenmesine önayak olduğu çeşitli girişimler ve etkinliklerle iki halkın birbirine daha da yakınlaşmasına katkı sağladığını dile getirdiler.

ADA TARİHİNE ADINI YAZDIRDI

En son Yunanistan Kuzey Ege Adaları Ekonomik Kalkınma Ofisi Başkanı görevini yürüten Thrasos Kalogridis, 1994 yılında ilk kez Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu’na girdi. Zaman içinde de başkanlığa yükselip, 2015 yılına kadar farklı dönemlerde bu görevi başarılı bir şekilde yürüterek, ada ticaretine büyük hizmetleri oldu. Ada tarihine adını yazdıran, özellikle karşı kıyıdaki Türk ticaret odalarıyla yaptığı ortak çalışmalarla sadece Midilli’ye değil, bütün Kuzey Ege Adaları’na büyük fayda sağladı.

ZİYARETİNİZLE BİZE BÜYÜK ONUR VERDİNİZ

Kardeşi Stratis Kalogridis kafeterya’da Türkiye’den tören için gelebilen az sayıdaki misafirlerle yakından ilgilenerek, “Ağabeyim Ege’nin her iki tarafında da çok sevilen bir isimdi. Onun ve arkadaşlarının başlattıkları iki yaka arasındaki birlikteliği bizler de mutlaka devam ettirmeliyiz. Sevgili Fulya ve Ufuk onun en takdir ettiği isimlerdi, ikinizin de burada olması eminim onu çok mutlu etmiştir. Ziyaretinizle bize büyük onur verdiniz” diye konuştu.

VASİYETİ, TÜRK - YUNAN DOSTLUĞUNUN TAKİPÇİSİ OLUNMASIYDI

Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda odanın Danışmanı Sotirakis Konstantinos ise yaptığı özel açıklamada şunları söyledi:

“Kendisiyle 10 yıl beraber çalıştım. En son 20 gün önce telefonla görüşmüştüm. ‘Ben belki devam ettiremem, ama siz mutlaka karşı kıyıyla olan ilişkilerinizi devam ettirin’ diye bana söz verdirdi. Israrla, ‘Sakın bu kapıyı kapatmayın, bu işin takipçileri olun, emeklerimiz boşa gitmesin’ dedi. İki yaka arasındaki dostluk konusunda son sözleri bunlar oldu. Elbette bizler de bunu yerine getireceğiz, iyi ilişkileri devam ettireceğiz, başka çaremiz yok. Çok iyi dostluklarımız oldu, neden devam etmesin.”

Fulya OMAÇ / Midilli / YUNANİSTAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRK-YUNAN, BARIŞ, ELÇİSİ, KALOGRİDİS'İN, VASİYETİ...,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...
TÜRK-YUNAN BARIŞ ELÇİSİ KALOGRİDİS'İN VASİYETİ...
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937