Haber Detayı
31 Ağustos 2017 - Perşembe 10:27 Bu haber 687 kez okundu
 
TÜRKİYE'DEN ABD'YE TEPKİ!
Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında yaşanan olaylara ilişkin hazırlanan iddianameye tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
TÜRKİYE'DEN ABD'YE TEPKİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında terör örgütü üyeleriyle korumalar arasında yaşanan olaylara için hazırlana iddianame Türkiye'nin tepkisini çekti. Dışişleri Bakanlığı, iddianame için "haksız ve yanlı" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, Washington Bölgesi Yüksek Mahkemesi Başsavcılığı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında yaşanan olaylara ilişkin hazırladığı iddianameye tepki gösterdi. İşte o açıklama:

"Washington Bölgesi Yüksek Mahkemesi Başsavcılığı’nın, Washington Büyükelçiliğimiz ikametgâhı önünde 16 Mayıs 2017 tarihinde yaşanan olaylara ilişkin iddianamenin kabul edildiğini açıklaması esefle karşılanmıştır.

Olayın ABD yerel güvenlik makamlarının ciddi ihmalleri, heyetimizin güvenliğinin sağlanamaması ve gösterici kisvesi altındaki PKK terör örgütü yandaşlarının provokasyonlarından kaynaklandığı daha önce ABD makamlarına birçok düzeyde ve defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen, olay yerinde bulunmayan, hatta hiç ABD'ye gitmemiş olan isimlerin dahi suçlandığı haksız ve yanlı bir iddianamenin kabul edilmesini en sert biçimde protesto ediyoruz. Konuya ilişkin tepkimiz, ABD’nin Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir.

Tamamen siyasi bir yaklaşımla, dayanaksız ve haksız şekilde bu noktaya getirilen ve ABD’de bazı siyasi çevrelerin konuyu tırmandırma gayretlerinin bir parçası olarak gördüğümüz bu gelişme hususunda hukuki yollardan mücadele hakkımızı saklı tutuyoruz."

 

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: TÜRKİYE'DEN, ABD'YE, TEPKİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937