Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 18:13 Bu haber 951 kez okundu
 
TÜYMEBAYEV TÜRKİYE’DEN SONRA KAZAKİSTAN’DA DA BAŞARILARINA DEVAM EDİYOR!
2010 yılından 2016 yılına kadar Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği görevini başarıyla yürüten Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, Ekim 2016 tarihinde atandığı Güney Kazakistan Valiliği görevinde başarılarına başarı katıyor.
DÜNYA Haberi
TÜYMEBAYEV TÜRKİYE’DEN SONRA KAZAKİSTAN’DA DA BAŞARILARINA DEVAM EDİYOR!

HABERDESİFRE.COM - KAZAKHSTAN | ÖZEL HABER Başarılı ve tecrübe sahibi iyi bir diplomat olan Kazakistan Cumhuriyeti Ankara eski büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev Güney Kazakistan Valisi (Akimi) olarak atandığı günden bugüne kadar geçen 1 yıllık süre zarfında ileri görüşü, sahip olduğu girişimci ruhu ve tecrübe sahibi iyi bir diplomat kişiliğiyle Kazakistan’ın geleceğine büyük katkılar sağlayacak projelere imza attı.

Vali Tüymebayev’in Güney Kazakistan’da gerçekleştirdiği başarılı proje ve faaliyetlerini sıralayacak olursak:

1- 2017 yılında Güney Kazakistan’a yurt dışı ve Kazakistan’ın diğer illerinden toplamda 266 milyar tenge’lik (Yaklaşık 780 milyon dolar) yatırım getirmiş (2016 yılında gerçekleştirilen yatırım maliyetinden yüzde 22 daha fazla)

2- Yatırımcılarla bir çok projeleri yapmak isteyen Vali (Akim) Tüymebayev’in projeleri arasında Türkiye iş adamlarıyla Ogam deresinde Elektrik İstasyonları, Ruslarla petrol fabrikası, Arap Emirlikleri (Dubai) ile ilaç sektöründe proje gerçekleştirirken, Çinlilerle Güneş Enerji İstasyonu yapacak.

3- Türkiye’nin çeşitli alanlardaki tecrübelerini öğrenmeleri için 2017 yılında 100’e yakın farklı alanlardaki uzmanları (gazeteciler, öğretmenler, doktorlar, memurlar v.b) Türkiye’ye yolladı.

4- Yeni işe başlamış vatandaşlara çok yardımları olan Tüymebayev, Süt ürünleri, et ürünleri yatırımı yapmak isteyenlere 1 milyon dolardan fazla para desteğinde bulundu.

5- Yurt dışından gelen yatırımcılara en uygun fiyat ve şartlarla destekte bulunuyor.

6- Çok katlı dairelerden oluşan binalar yapan Vali Tüymebayev 2017’de  toplam 6 bin daire yaptı.

7- Turizm alanında da çalışmak, yatırım yapmak isteyenlere destekte bulunan Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev sayesinde Güney Kazakistan’da turist sayısında gözle görülür artış sağlanmış. Yurt dışından Güney Kazakistan’a gelen turist sayısı 2016 yılında 80 bin iken bu sayı 2017 yılında 128 bine ulaşarak Güney Kazakistan’a gelen turist sayısında yüzde 50’nin üzerinde bir artış gerçekleşmiş.

8- Türkistan – Türk dünyası kültür başkenti etkinlikleri çerçevesinde 40’tan fazla konferans, sempozyum, yarışma ve çeşitli etkinlikler yapılmış.

9- Özbekistan’la başarılı ve tecrübeli bir diplomat olarak çok iyi ilişkiler kurmuş ve başarılı projelere imza atmıştır.

Güney Kazakistan Valisi olarak daha bir çok proje ve faaliyetler bulunmuş olan Tüymebayev daha uzun yıllar boyunca Kazakistan için yurt içi ve yurt dışında önemli projelere imza atacağını düşünüyoruz. Bu başarılı ve tecrübeli diplomat Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev’i daha yakından tanımanız için hakkında birkaç bilgi verelim.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, takım elbise ve iç mekan

PROF. DR. CANSEYİT TÜYMEBAYEV KİMDİR?

8 Temmuz 1958 senesinde Güney Kazakistan’ın Alğabas ilçesi Kaynar köyünde dünyaya gelen Canseyit Tüymebayev, özellikle eğitim alanında büyük başarılara imza attı. 1980 yılında Kazak Devlet Üniversitesi’nden mezun olan Tüymebayev, kıdemli öğretim görevlisi, asistan ve doçent olarak görevlerde bulundu. Uzun yıllar Dışişleri Bakanlığında çalışan Canseyit Tüymebayev, Cumhurbaşkanlığı Protokol Şefi, Cumhurbaşkanı Danışmanı, Kazakistan’ın Rusya’daki Büyükelçisi görevlerinde bulundu. 2007-2010 yılları arasında Milli Eğitim Bakanı olan Tüymebayev, 2010 yılında Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi görevine atandı. Canseyit Tüymebayev Ekim 2016’dan bugüne kadar Güney Kazakistan Valisi olarak görevini başarıyla yürütmektedir.

HABERİ DÜZENLEYENLER: Abdulmalik SARMANOV - Ali Hikmet VARHAN

jamiyat@mail.ru - alihikmetvarhan@gmail.com - haberdesifre1@gmail.com

 

Kaynak: Editör: HABER DEŞİFRE
Etiketler: TÜYMEBAYEV, TÜRKİYE’DEN, SONRA, KAZAKİSTAN’DA, DA, BAŞARILARINA, DEVAM, EDİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937