google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 13:06 Bu haber 1524 kez okundu
 
UZMANLAR UYARDI! ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİRİN
Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, dünya genelinde 700 milyondan fazla aktif Instagram hesabından 7-8 milyonunun "hack"lendiğini belirtti.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
UZMANLAR UYARDI! ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİRİN

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, dünya genelinde 700 milyondan fazla aktif Instagram hesabından 7-8 milyonunun "hack"lendiğini belirterek,bu durumdan Türkiye'deki kullanıcıların ne kadar etkilendiğinin henüz belli olmadığını,bu nedenle şifrelerin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Atalay, yaptığı açıklamada, Türkiye'de bilgi  teknolojileri ve iletişim sektörünün hızla büyüdüğüne işaret ederek, bu yıl geniş  bant internet abone sayısının geçen yıla oranla yüzde 24,3 arttığını, mobil abone sayısının 75,7 milyona ulaştığını bildirdi.

Türkiye'nin 1 Nisan 2016'da 4,5G ile yüksek hızlı internet kullanımına  geçtiğini anımsatan Atalay, mart sonu itibarıyla toplam internet kullanıcı sayısı  açısından Türkiye'nin dünyada ilk 20 ülke arasında yer aldığını kaydetti.

Instagram'ın 2010'da ilk yayınlanmaya başladığı andan itibaren hızla yükselen bir sosyal ağ olduğuna dikkati çeken Atalay, bu ağın geliştirildiği ve ilk yayınlandığı ülkenin ABD olduğunu dile getirdi.

Atalay, dünya genelinde 700 milyondan fazla aktif Instagram hesabının  olduğunu, 7-8 milyon kullanıcının hesaplarının hackerlar tarafından ele  geçirilerek içeriklerinin ifşa edildiğini belirterek, "Bu durumdan Türkiye'deki  Instagram kullanıcılarının ne kadar etkilendiği henüz belli değil, tedbirli  olmakta fayda var. Kullanıcılar, bu tip platformları gereğinden fazla  kullanmasın, buralarda önemli bilgi ve belgelerini paylaşılmasın, şifrelerini  düzenli olarak değiştirsin." dedi.

Türkiye'nin Instagram'ı en yoğun kullanan ilk 10 ülke arasında yer aldığını ifade eden Atalay, yaklaşık 20 milyon aktif Türk kullanıcının bu sosyal ağda yer aldığını kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UZMANLAR, UYARDI!, ŞİFRENİZİ, DEĞİŞTİRİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937