google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
17 Ağustos 2021 - Salı 13:12 Bu haber 7065 kez okundu
 
VERGİ BARIŞI İNDİRİMİNDEN FAYDALANMAK İSTEYENLER DİKKAT!
Vergi barışı imkânından faydalanmak isteyen vatandaşların son 15 günü kaldı. Başvurular 31 Ağustos tarihine kadar sürecek.. Detaylar haberdesifre.com'da
EKONOMİ Haberi
VERGİ BARIŞI İNDİRİMİNDEN FAYDALANMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Vergi barışı 3 esas başlıkta toplanıyor. Vergiye tabi kazanç sağlayanla, matrah artırımı yaparak geçmiş 5 sene için incelenmeme güvencesi temin edebiliyor. İşletmelerin bilançolarında bulunan kasa ve stok tutarlarının fiili-kaydi uyumsuzluğu çözülüyor..

3 YIL YAPILANDIRMA İMKANI

Vadesinde ödenmemiş devlete olan borçların faizlerinin silinerek nispeten düşük Yİ-ÜFE oranı üzerinden yeni borç hesaplaması yapılarak, üç yıla kadar yeniden yapılandırma imkânı sağlanıyor.

SON 15 GÜN

Vergide barış imkanından faydalanmak isteyenler için artık son 15 gün. 31 Ağustos'a kadar başvuru yapılabilecek. Vergi barışının bu üç ana başlığı ve kritik yönleri neler?

YÜZDE 10 İNDİRİM

Hesaplanan vergileri peşin ödemek isteyenler 30 Eylül'e kadar bu ödemelerini yapabilecek. İlk taksit ödeme süresi içerisinde peşin ödeme yapanlara hesaplanan vergiler üzerinden yüzde 10 indirim de uygulanacak.

30 EYLÜL SON

Taksitle ödeme yapacaklar için ilk taksit 30 Eylül'e kadar ödenebiliyor. İkişer ay arayla toplam 6 eşit taksitte (1.09 oranında katsayı ilave edilerek) ödeme yapılabilecek. Taksitlendirilen ödemelerin süresinde ödenmesinin önemi de kritik. Yasada belirlenen koşullara uygun olarak ödeme yapılmaması durumunda, vergi barışı-matrah artırımı hükümlerinden yararlanılamıyor.

Dolayısıyla barış bozuluyor, mükellefin 'incelenmeme güvencesi' ortadan kalkıyor. Maliye'nin dilediği zaman 'vergi incelemesi yapma hakkı' tekrar devreye giriyor. Ayrıca gecikme zammıyla (aylık 1.60 oranında) beraber yeni hesaplanan (arttırılan) vergilerin takip ve tahsiline de devam edilebiliyor.

Bilançolarındaki fiili-kaydi uyumsuzlukları gidermek isteyen işletmelerin de ay sonuna kadar vergi dairesine başvurması gerekiyor.

Fiilen işletmelerde olan ancak kayıtlarda yer almayan emtia, makine teçhizat demirbaşların vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor. Kayıtlarda yer aldığı halde, işletmede fiilen bulunmayan stoklar için fatura düzenlenmesi gerekiyor. İşletmede bulunmayan kasa mevcutlarının ve ortaklar hesabından net alacak tutarlarının vergi dairesine beyan edilmesi gerekiyor.

18 AY TAKSİT İMKANI

30 Nisan 2021 öncesine ait ödenmemiş vergi borçlarının üç yıla kadar (18 taksitle) yapılandırılması için son başvuru tarihi 31 Ağustos 2021, ilk taksiti ödemek için son tarih 30 Eylül 2021

Taksitle ödemeyi tercih edenler için faiz alınmıyor, nispeten düşük oranlı katsayılar uygulanarak borç tutarı arttırılarak taksitlendirme yapılıyor.

TAKSİTLERE KAT SAYI UYGULAMA ORANLARI

Altı eşit taksit için '1.09', dokuz eşit taksit için '1.135', 12 eşit taksit için '1.18', 18 eşit taksit için '1.27' katsayısı uygulanıyor. Not: Vergi barışının başvuru ve ödeme süreci hakkında ayrıntılı bilgiler içeren rehberlere Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden (gib.gov.tr) ulaşılabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VERGİ, BARIŞI, İNDİRİMİNDEN, FAYDALANMAK, İSTEYENLER, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937