google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 14:06 Bu haber 7811 kez okundu
 
VÜCUTTAKİ İKİNCİ BEYİN! ŞOK OLACAKSINIZ!
Tıp dünyasında milyarlarca bakteriden oluşan bağırsak florasına ‘ikinci beyin’ adı veriliyor. Nedeni haberdesifre.com'da
SAĞLIK Haberi
VÜCUTTAKİ İKİNCİ BEYİN! ŞOK OLACAKSINIZ!

Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Mutluluk hormonu serotoninin 95’inin bağırsaklarınızdaki bakteriler tarafından üretildiğini biliyor muydunuz? Bu bakteriler aynı zamanda beyindeki zevk ve ödül merkezini kontrol etmeye yarayan dopaminin de yarısını üretiyorlar! 
 

113
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Düşünceleriniz, duygularınız ve hareketleriniz beyninizdeki nöronlar arasındaki iletişimle meydana geliyor. Bu iletişimi sağlayan da serotonin ve dopamin gibi sinir taşıyıcıları. Örneğin iyi veya üzgün hmenizi, keyif almanızı veya acı çekmenizi, kızgınlığınızı, konsantrasyonunuzu bu sinir taşıyıcıları düzenliyor. 
 

 

213
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Bu yüzden tıp dünyasında milyarlarca bakteriden oluşan bağırsak florasına ‘ikinci beyin’ adı veriliyor.

Sinir taşıyıcılarının büyük oranda bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilmesinin fark edilmesi üzerine sindirim sistemi ve beyin arasındaki bağlantı üzerinde araştırmalar yoğunlaştı ve çok önemli sonuçlar bulundu.

Depresyon, saplantı (obsesif-kompulsif bozukluk), otizm, kaygı bozukluğu (anksiyete) gibi rahatsızlıklar bağırsak florasındaki dengesizliklerle ilişkilendiriliyor. 

Konuda uzman Dr. Cole ‘’Depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklar için gelen hastaların bağırsaklarında bakteriyel enfeksiyon gösteren laboratuvar sonuçlarına baktığımda neden ilk aşamada sindirim sistemi kontrolü için gelmediklerine hala şaşırıyorum’’ diyor.

Yapılan araştırmalarda L. Helveticus ve Bifidobacterium içeren probiyotik destek kullananların depresyon ve anksiyetelerinde azalma görülmüş. 

Kısaca sağlam kafa sağlam bağırsak florasında bulunuyor!

Peki sağlıklı bir bağırsak florası için ne yapmanız lazım? İşte uzmanlardan 10 öneri:


 
313
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Yoğurt, kefir, turşu gibi fermente edilmiş gıdalar tüketin
Fermente edilmiş gıdalar probiyotik olarak adlandırılan iyi bakteriler içerir. Bu gıdalarla beslendiğinizde bağırsak floranızda iyi bakteri sayısı artar. Probiyotiklerin ayrıca bağışıklığı güçlendirdikleri ve yediklerinizden daha iyi besin emilimi yapmanıza yardımcı oldukları bilinmektedir. 

413
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Yerelması, kuşkonmaz, pırasa, soğan gibi inülin içeren besinler tüketin
Bir çeşit lif olan inülin bağırsaklarınızda sağlıklı bakterilere dönüşür. İyi bakterilerin beslenmesi ve çoğalması için gereklidir.

513
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Baklagiller ve patates gibi dirençli nişasta içeren gıdalar tüketin
Eğer bağırsaklarınızdaki bakterilere ne yemek istersiniz diye soracak olsanız ilk tercihleri baklagiller ve patates gibi dirençli nişasta içeren gıdalar olur! 

613
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Antepfıstığı, yabanmersini, bitter çikolata gibi polifenol içeren yiyecekler tüketin
Yapılan son araştırmalar polifenol içeren besinlerin bağırsaklardaki iyi bakterileri arttırıp kötü bakterileri azalttığını gösteriyor. Antepfıstığı hem polifenol hem de fiber içeriği açısından bağırsak sağlığı açısından özellikle tercih edilmesi gereken bir besin. Çikolatada en az 70 kakao içeren bitter tiplerini tercih edin.


 

 

713
 
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Muz yiyin
Muz bağırsak floranızı oluşturan bakteriler arasında uyum oluşmasını sağlar. Ayrıca yüksek potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde enflamasyonu azaltır.

813
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Brokoli, karnabahar, lahana, karalahana gibi sebzeler tüketin
Bu sebzelerin içerdiği sülfür bağırsaklarınızdaki iyi bakteriler tarafından parçalanarak enflamasyonu azaltan maddelere dönüştürülür. Yapılan araştırmalarda bu sebze grubunu tüketenlerin bağırsak kanserine yakalanma riskinin 18 daha az olduğu görülmüş. 

913
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Hareket edin!
İrlanda’da yapılan bir araştırma profesyonel sporcuların bağırsak florasının aynı yapıdaki normal insanlardan çok daha zengin ve sağlıklı olduğunu göstermiş. Fareler üzerinde yapılan başka bir araştırma, hareket sınırı olmayan farelerin bağırsaklarındaki iyi bakterilerin hareket etme sınırı koyulanlardan çok daha fazla olduğunu göstermiş. 

1013
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Uykunuzu alın ve stresinizi azaltın
Bağışıklık sistemini genel olarak etkilediği bilinen yetersiz uyku ve aşırı stres, bağırsak floranızı da olumsuz etkiliyor. Günde 7-8 saat uyuyun ve stresinizi azaltmanın yollarını arayın. 


 

 

1113
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Şeker, aspartam ve basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun
Yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içeren beslenme şekilleri bağırsaklardaki kötü bakterileri besleyip, çoğalmalarına sebep olurlar.

Aspartamın bağırsak florasında dramatik olumsuz değişikliklere sebep olduğu tespit edilmiş.

1213
Mutluluğun sırrı beyinde değil bağırsakta

Mecbur olmadıkça antibiyotik kullanmayın
Yaygın olarak kullanılan antibiyotikler, bağırsaklarınızda kötü bakterilerin yanı sıra iyi bakterileri de yok ediyor.

Hazırlayan: Özlem Çitçi

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: VÜCUTTAKİ, İKİNCİ, BEYİN!, ŞOK, OLACAKSINIZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937