google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 12:47 Bu haber 8783 kez okundu
 
ZAM BEKLERKEN KİMİN MAAŞI NE KADAR AZALACAK?
“Yeni yılda çalışanların ücretlerine ne kadar zam yapılacak?” sorusunun cevabı aranırken Ocak ayının kalan bu son bir haftası içerisinde birçok işletmede; çalışanların yeni yıl ücretleri kesinleşecek.
EKONOMİ Haberi
ZAM BEKLERKEN KİMİN MAAŞI NE KADAR AZALACAK?

Yeni yılda çalışanların ücretlerine ne kadar zam yapılacak?” sorusunun cevabı aranırken Ocak ayının kalan bu son bir haftası içerisinde birçok işletmede; çalışanların yeni yıl ücretleri kesinleşecek. Bugünkü köşesinde kimlerin maaşının azalacağını yazan Hürriyet yazarı Ahmet Karabıyık, çalışanların en çok merak edilen sorularının cevabını verdi.

111
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

Çalışan “Ocak ayı tamam da, haziranda, eylülde, hatta aralık ayında benim net maaşım değişecek mi, değişecekse ne kadar azalacak?” diye merak ediyor. İşveren de benzer şekilde “Ocak ayı tamam da, haziranda, eylülde, hatta yılsonunda benim işveren maliyetim değişecek mi, değişecekse ne kadar artacak?” diyor? Peki ne yapılması gerekiyor? İşte Karabıyık'ın bugünkü yazısı ve çözüm önerisi

211
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

İşte bu soruların cevaplarını hem çalışan için hem işveren için ele alıyoruz...

Ücret konusu önemli... Çalışanların büyük çoğunluğu için ücret, aile bütçelerinin ‘tek gelir kalemi’... İşverenler içinse bütçelerinin önemli bir gider kalemi...

Dolayısıyla çalışan için de, işveren için de Ocak ayı ücret değerleri kadar, ilerleyen aylardaki ücret değerlerinin de şimdiden bilinmesi önemli.

 

Twitter

311

Brüt ücret üzerinden maaş ödemesi yapan işyerlerinde, yıl içi net ücrette azalma olması kaçınılmaz... Birçok kurumsal işletme, çalışanlarının maaşlarını brüt olarak belirliyor. Yıl içinde hep aynı brüt üzerinden maaş hesabı yapılıyor. İşveren olarak her ay aynı maliyete ( 1- net maaş, 2-vergiler, 3- sigorta prim kesintileri) katlanıyorlar.

411
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

Ancak ‘bu üç kalemin toplamı’ yıl içinde değişmese de, net maaş azalıp, maaştan kesilen vergi ise artabiliyor. Yıl içinde vergi oranının yüzde 15’den başlayıp, yüzde 20, 27 ve yüzde 35’e çıkmasından kaynaklı olarak... (Oran artışları; sırasıyla -yıl içi toplam vergi matrahı- 14 bin 800 lirayı aştığında, 34 bin lirayı aştığında ve son olarak 120 bin lirayı aştığı andan itibaren oran artışları gerçekleşecek.)

511
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

Çalışanların maaşı brüt üzerinden belirlenmişse; yıl içinde işveren açısından toplam maliyette bir değişiklik olmasa da, çalışanın net maaşı azalıp, ücret üzerinden hesaplanan vergi ise artabiliyor.

611
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

Örneğin; 3 bin 500 lira brüt ücreti olan bir çalışan, Ocak maaşı olarak 2 bin 654 lirayı hesabında görebilecekken, Mayıs, Haziran ve Aralık aylarında ise hesabına daha az maaş yattığını görecektir. Net maaşının Mayısta 2 bin 650 lira, Haziranda 2 bin 505 lira ve Aralıkta ise 2.386 liraya düştüğünü görecektir. Yılın başı ile yılın sonu arasında çalışanın net maaşı arasında 267.75 lira fark-azalma oluşmaktadır.

 
 

 

711
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

NET ÜCRET ALANLARDA AZALMA ENDİŞESİ YOK

İşyerlerinin büyük çoğunluğunda ücretler net üzerinden hesaplanmakta ve bu işyerlerinde çalışanlar için “yıl içinde maaşım ne kadar azalabilir?” kaygısı söz konusu olmuyor... Ocak ayında net maaş ne kadarsa, haziranda da, eylülde de hep aynı maaş çalışanların banka hesaplarına yatırılıyor. Yıl içinde çalışanların ücretlerinin gelir vergisi oranı ve vergi tutarı değişse-artsa bile, bu artış çalışanın net maaşını etkilemiyor, işveren bu vergi artışını üstleniyor.

811
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

Bu işyerlerinde; yılın ilerleyen aylarında işverenler Maliye’ye ücretler üzerinden daha yüksek tutarda gelir vergisi öderler... Dolayısıyla işverenin ücret maliyetleri yıl içinde ocak ayına göre artış gösterir.

911
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

Örneğin; 3 bin lira net ücreti olan bir çalışan için, işveren ocak ayında 4 bin 680 lira maliyet üstlenecekken, yıl için de bu maliyet dört kez kademeli olarak artarak yılın sonunda 5 bin 459 liraya yükselecektir.

1011
Zam beklerken kimin maaşı ne kadar azalacak?

Tablo 2’de görülebilir; 3 bin lira net ücret için Ocak ayına göre; Mayısta, Haziranda, ekimde ve kasım ayında yüklenilecek işveren maliyeti dört kez artırıma tabi olacaktır.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ZAM, BEKLERKEN, KİMİN, MAAŞI, NE, KADAR, AZALACAK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937