google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
27 Kasım 2017 - Pazartesi 19:11 Bu haber 1243 kez okundu
 
ZARRAB DAVASINDA FLAŞ GELİŞME!
Zarrab davasında flaş gelişme... ABD'de yargılanan Reza Zarrab'ın davasının bu hafta görülmeyeceği, Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla'nın tek başına hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.
- Haberi
ZARRAB DAVASINDA FLAŞ GELİŞME!

Bugün New York’ta TSİ 18:00’de başlaması planlanan Reza Zarrab davasında flaş bir gelişme yaşandı. Reuters'ın haberine göre Reza Zarrab davasının bu hafta görülmeyeceği Mehmet Hakan Atilla'nın tek başına hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

Davada jüri seçiminin ardından hemen duruşmalara geçilecek. Jüri seçimi tamamlanamazsa duruşma Salı gününe de sarkabilecek. ABD hukuk literatüründe 'Jencks materyali' olarak tabir edilen ve savcılığın elinde bulunan işbirlikçi sanığın itirafları anlamına gelen dosyalarda Reza Zarrab'ın yer aldığı iddiası ise güncelliğini koruyor. 

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamakla suçlanan Sarraf geçen yıl mart ayından bu yana New York'ta tutuklu bulunuyor.

Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

SAVCILIK JENCKS MATERYALLERİNİ PAYLAŞMIYOR

Tutuklu sanık Hakan Atilla’nın avukatlarının, savcılığın gizlilik kararı gerekçesiyle ellerindeki 'Jencjks materyallerini' savunma ile paylaşmaması ve soruşturmayı yürüten FBI ajanı Jennifer McReynolds’un tanık olarak sorgulayamamaları son güne kadar  tartışma konusu oldu. Savcılık önceden alınmış bu itirafları savunma ile paylaşmak zorunda değil. Hatta, geçtiğimiz pazartesi yapılması planlanan jüri seçiminin ertelenmesi ve bunun yerine kapalı oturum yapılması bu konuyla ilişkilendiriliyor.

SORUŞTURMA NE ZAMAN BAŞLADI: Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın Eylül 2014’de İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın e-postasına arama emri çıkarmasıyla başlayan soruşturma, Zarrab’ın ABD’ye Miami havalimanından giriş yaparken gözaltına alınmasıyla ortaya çıkmıştı.
 
SORUŞTURMA BUGÜNLERE NASIL GELDİ: Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da ABD dönüşünde uçağa binerken gözaltına alınmasıyla daha da büyüyen iddianame, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank’ın eski genel müdürü Süleyman Aslan ile diğer yönetici Levent Balkan’ında sanıklara eklenmesiyle  daha da uzadı. 
 
ATİLLA'NIN AVUKATLARI ZARRAB'IN İTİRAFÇILIĞINA NE DİYOR: Hakan Atilla’nın avukatları, geçtiğimiz haftaki oturumlara katılmayan Zarrab’ın ABD Tanık Koruma Programı’na katıldığı ve savcılarla işbirliği yapacağını varsayarak savunma yapacaklar.

ZARRAB DURUŞMALARA KATILACAK MI: Reza Zarrab’ın katılmayacağı duruşmalarda savcılar önce Zarrab hakkındaki iddiaları anlatıp daha sonra Atilla’nın bu suça iştirak ettiğini ispatlamaya çalışacaklar. Atilla, 17 Aralık soruşturmasında isminin geçmediği ve tutuklanmadığını söylese de tapelerdeki konuşmaları aleyhine kullanılacak. 

DURUŞMA SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK: Savcılar, 12 kişilik jürinin tamamını ikna etmek zorundalar. Jürinin suçlu bulması durumunda savcılığın mütalaası ve ceza yönetmelikleri yasası uyarınca 60 gün sonra ceza duruşmalarına geçilecek. Hakim yasalar gereği uygun olan indirimleri de değerlendirerek verilecek cezaları belirleyecek. Diğer sanıkların gıyabında karar verilmeyecek.
 
SANIKLAR KİM: Reza Zarrab (34) , Mehmet Hakan Atilla (47) , Mehmet Zafer Çağlayan (59 ), Süleyman Aslan (47), Levent Balkan (56), Abdullah Happani (42) , Muhammed Zarrab (39) , Kameliya Cemşidi (32) , Hüseyin Necefzade (67).

SANIKLARA YÖNELİK SUÇLAMALAR NELER?

- ABD Hazine Bakanlığı'nı dolandırmak için örgüt kurma,
- Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı (IEEPA) delmek için örgüt kurma,
- Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma,
- Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için örgüt kurma,
- Kara para aklama
- Kara para aklamak için örgüt kurma

MAL VARLIKLARINA EL KONULABİLİR Mİ?: Genişletilen iddianamede ilk olarak mallara el koyma talebi de getirildi.  Sanıkların kara para aklarken kullandıkları takipi yapılabilecek mal ve mülklerinin durum tespit süresince bulunamaması, satılmış ya da üçüncü şahıslara devredilmiş olması durumunda dahi ABD hükümetinin  malların izini sürme ve diğer mallarına el koyma hakkının bulunduğu belirtildi. 

JÜRİ SEÇİMİ NASIL YAPILACAK?: ABD adalet sistemine göre, olası ön yargılarının verecekleri karara etkisi olmaması için, jüri havuzu geniş tutuluyor, avukat ve savcılara, jüri adaylarından bazılarına itiraz hakkı tanınıyor. Bunun için de, jüri görevi için gelenlere, daha önceden savcılık ve avukatların üzerinde anlaştığı çeşitli sorular soruluyor. Ve jüri üyeleri oy birliğiyle seçiliyor. 

İŞTE BU SORULAR SORULACAK: Zarrab/Atilla davasında da, New York Güney Bölge Federal Savcılığı ile Atilla’nın avukatları, jüri adaylarına seçim için sorulması planlanan toplam 90 soru üzerinde uzlaştılar. Üzerinde anlaşılan sorular içinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ebru Gündeş hakkında olanlar da var. Listede FETÖ Lideri Fethullah Gülen ve Gülen Cemaati konusundaki sorular da bulunuyor. İşte sorulacak o sorulardan bazıları:

- Türkiye'de mevcut Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olumlu ya da olumsuz düşünceniz var mı? Türk siyaseti konusunda olumlu ya da olumsuz düşünceye sahip misiniz?

- Reza Zarrab, Türkiye'deki bir pop şarkıcısı ve televizyon şahsiyeti olan Ebru Gündeş'le evli. Kendisini dolaylı ya da doğrudan tanıyor musunuz?

- Türk-Amerikan ilişkilerine yönelik olumlu ya da olumsuz duygularınız var mı?

- Türkiye'de yaşanan darbe teşebbüsüyle birlikte anılan Fethullah Gülen ya da Gülen hareketi konusunda herhangi bir bilginiz, düşünceniz var mı?

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZARRAB, DAVASINDA, FLAŞ, GELİŞME!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937