google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
15 Nisan 2016 - Cuma 15:54 Bu haber 1525 kez okundu
 
ZİRVEDE İSTANBUL BİLDİRGESİ KABUL EDİLDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Medeni, İstanbul Kongre Merkezi'nde, zirveye ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.
GÜNDEM Haberi
ZİRVEDE İSTANBUL BİLDİRGESİ KABUL EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Medeni, İstanbul Kongre Merkezi'nde, zirveye ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nasıl daha huzurlu bir dünya inşa edebileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Belgenin kabulu önemli olsa da asıl önemli olan etkin bir şekilde uygulanmasıdır" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Türkiye olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'na 2 milyon dolarlık bağışta bulunacağız.  İslam İşbirliği Teşkilatı'nın kapanış oturumunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında İslam İşbirliği Teşkilatı için destek bağışları yapılıyor. Liderler kendi ülkeleri adına bağış miktarlarını açıklıyor. Suudi Arabistan, Endonezya ve Kuveyt, Türkiye ile ikili şekilde bağış miktarlarını açıklayacaklarını belirttiler.

İnancımızda nafile ibadetler gizlidir, farz olan açıktır ki diğerlerini de teşvik etsin. Ya bu bağış sistemi tamamiyle ortadan kaldırılabilir, aidat sistemiyle yürütülebilir. Bakın 56 ülkeden borcu olmayan ülkeleri okuyorum: Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn, Endonezya, Irak, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Fas, Umman, Katar, Tunus, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri...Toplam 20 ülke. Diğer ülkeler aidat ödemelerinde sıkıntısı var. Genel Sekreterliğe ödenmesi gereken rakam 160 milyon dolar. Bu rakamın ödenmemesi durumunda ne denli aktif olabilirsiniz? Görünen o ki başka açıklamak isteyen ülke yok.

İSTANBUL BİLDİRGESİ KABUL EDİLDİ

Nasıl daha huzurlu bir dünya inşa edebileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Önümüzdeki 10 yıl için üye ülkere hedefler belirleyen Eylem programı Belgesi de ekonomik kalkınma yolunda önemli bir adımdır. Belgenin kabulu önemli olsa da asıl önemli olan etkin bir şekilde uygulanmasıdır. Teşkilat üyesi olmayan ülkelerdeki Müslüman toplumların ihtiyaçlarıı konusunda duruşumuzu ortaya koyduk. Zulümün engellenmesin ve adaletin temini çin attığmız her adım önemlidir.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Recep, Tayyip, Erdoğan, İslam, İşbirliği, Teşkilatı, Genel, Sekre
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937