google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Yazı Detayı
06 Ekim 2015 - Salı 14:56 Bu yazı 2205 kez okundu
 
“ÇILGIN ZAMANLARDA YAŞAMAK BİZE DÜŞTܔ
Öztan AYDIN
 
 

“ÇILGIN ZAMANLARDA YAŞAMAK BİZE DÜŞTÜ”

Ne çok acı var, ne çok hüzün, ne çok bencillik… Fakat bir yerlerden yeniden başlamak, yeniden devam etmek gerekiyor yaşama. Yoksa bir kere bıraktın mı kayıveriyor elinden sabır, umut, çare…

Dünyanın tüm sokaklarında gözyaşı hâkim, haykırış hâkim, korku hâkim. Belki de bu yüzden gökyüzünde fotoğrafı çekilmemiş sima yoktur. Kendimizi en özgür hissettiğimiz yerdir orası. Acıdan kaçtığımız, sükûnet aradığımız, özgürlüğe anlam kazandırdığımız ve en önemlisi duayı avuçlayıp yaratana ulaştırması için emanet ettiğimiz sığınaktır gökyüzü.

Dünya’nın düzenbazlığa ve müthiş bir şekilde başıboşluğa gidildiği bu yüzyılda ne gökyüzünün eşsiz güzelliğinden, ne kuşların cıvıltısından, ne dünyaya  ayak basan bebeklerin gülüşlerinden, ne annelerin dualarından ne de siyah ve beyaz çocuklardan bahsedebiliriz. Yozlaştıkça yozlaştırmışız tüm pembe ve turuncu duyguları. Ne de güzel kemirdikçe kemirmiş bizi bencillik ve siyaset belası. Tüm bu güzel duygular sonsuzluğa sürgün edilmiş adeta. Üstadın da dediği gibi “Çılgın zamanlarda yaşamak bize düştü.” 90’lı yıllarda hayata merhaba demiş şansızlıkla el sıkışmış teknoloji çağının nesilleriydik.

Bizi bizden koparan çağın çocuklarıydık. Asıl değerlerimizden uzaklaştıkça, geçmişe yani dedelerimizin ninelerimizin yaşadığı çağlara özenir olduk. Ne kadar kolaylaşsa da bir şeyler, tam olarak yolunda gitmeyen bir takım meseleler var. Narsizmin gittikçe artması, güven duygusunun yoksunluğu, yüz yüze yapılan o samimi ve içten sohbetlerin azalışı, sadakatin kayboluşu, sosyal medyanın krallığı ve AVM kültürünün yaygınlaşması yitirilen masum değerlerin katilleriydi. Ne tuhaftır ki bu gidişata dur! Diyen bir ses yok. Cizre’nin üstü başı yırtık şehrine şefkat gösteren yok, Soma’nın hüzün kapmış yüreklerine dokunan yok,”her koyun kendi bacağından asılır” düşüncesi had safhada. Kudüs tüm vicdanı kabarık ruhlara seslenirken, Mescid-i Aksa yapılan zulümlere kandan gözyaşı dökerken İnsanlık davası güdenler ortalıkta yok. Bu kadar artmışken “Yok” kelimesi Nazım Hikmet’in  yazdığı “Kerem gibi” adlı şiirinden bir mısrası geliyor aklıma.

Ben yanmasam ,Sen yanmasan

Biz yanmasak,

Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.

Çok geç kalmadan, Kapitalizmin şımarık çocuğu haline gelmeden, tüm güzel duygularımızı dehlizlerden ibaret karanlığa gömmeden, çaresizlik içinde kıvranan insanlara, masumiyetin gerçek liderleri olan çocuklara, şehirlere ve yüreklere el uzatmak dileğiyle.

Rabbim ellerimizi bırakmasın…

 
Etiketler: “ÇILGIN, ZAMANLARDA, YAŞAMAK, BİZE, DÜŞTܔ
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937