Yazı Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 11:07 Bu yazı 580 kez okundu
 
ÇOCUĞUM ÇOK İÇİNE KAPANIK NE YAPABİLİRİM?
Kahve Kokusu
 
 

ÇOCUĞUM ÇOK İÇİNE KAPANIK NE YAPABİLİRİM?

Her ailenin korkusudur bu, Ya evladımızı koruyamazsak? Zaten çok sessiz, ya kendini okulda koruyamazsa? Ailelere hep dediğim bir cümlem vardır. 'Yarın siz olmayacakmışsınız gibi, evlatlarınızı o bilinçle yetiştirin.'

En büyük korkumuzdur belki de çocuklarımızı yetim yahut öksüz bırakmak. Ya çocuğum kötü insanların eline düşerse? Ya ona zarar verirlerse? Bu nedenle çocuğunuza her imkanı sağlarsanız, yokluğunuzda çok ağır travmalar yaşayacaktır. Çocuk yetiştirmek sabır işidir. Onun belki 5 dakikada giyindiği ayakkabıyı siz on saniyede giyindirirsiniz. Ya o tuvalette oyalanmalar? Hele etrafı batırmaları? Siz yapsanız ne etraf dağılır ne de pislenir. E bu çocuk. Süs değil ki tozunu al koy kenara. Müsaade etmez isek zaman ayırmazsak nasıl öğrenirler ki? Hele o evlatlarını teknolojiye boğan aileler… Aman çocuğum geri kalmasın bir şeyden. Kendilerini mükemmel sanan aileler… Çocuğunuza para değil zaman harcayın. Çok daha başarılı olacaksınız.

Çocuğunuz odasından çıkmıyor, sizinle bir şey paylaşmıyor. Ya bilgisayarın başında ya da elinde telefonla meşgul olmakta. Bu çocuklar evde bulamadıklarını dışarıda arayan çocuklar. Bilhassa ergenlik döneminde görülen bir davranış biçimi. Onlara yardım teklifinde bulunmayın. Aksine siz onlardan yardım isteyin. Ellerinden birden telefonu bilgisayarı alırsanız, size karşı düşman olabilirler. Ev içinde ev dışında görevler verin. Ev işleri ya da alışveriş işleri. Bahaneler hazır olacaktır. En zayıf noktamız okul konusu. Siz yine de pes etmeyin. Onların bu söylediklerini dinlemeyin. Okullarına çok önem veriyorlar ise, bunu internette harcadıkları zamandan kesip derse ayıracaklardır. En önemli hususta, zayıf noktanızı göstermeyin. Sizin göreviniz 1 yaşına kadar çocuğunuz yere düştüğünde onu ayağa kaldırmak. 1 yaşından sonra çocuklarınıza ayağa kalkmayı öğretin. Göreceksiniz, sizinle gündelik hayatta aynı şeyleri yaparsa, konuşacak noktalarda bulursunuz. Yavaş yavaş çocuğunuzun size karşı açılacağını görürsünüz. Mükemmel değil, mutlu olmaya çalışalım. Ve buna bazen sadece tebessüm etmek yetiyor. 

Yazar Notu: Çocuklarınızla ilgili her türlü soru ve sorunları yazının yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 
Etiketler: ÇOCUĞUM, ÇOK, İÇİNE, KAPANIK, NE, YAPABİLİRİM?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937