google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Yazı Detayı
06 Ekim 2017 - Cuma 15:01 Bu yazı 451 kez okundu
 
DEPRESYON KADERİNİZ OLMASIN!
Neval KÜTÜK
nksatya83@gmail.com
 
 

DEPRESYON KADERİNİZ OLMASIN!

Sonbahar-kış aylarında güneş ışığının azalmasıyla vücutta hormon seviyeleri değişmeye başlar ve bu da mevsimsel depresyona neden olur. İnsanın yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bu hastalık sürecinde kişi sürekli üzgün umutsuz ve çoğu zaman da sinirli olur . Bu ruh hallerini kişi sık sık yaşadığında artık hayattan bir beklentisi olmaz. Kimi zaman hatta intiharı bile düşünebilir. 

Kişi hayatının belli bir döneminde hayal kırıklığına uğramış veya bir yakınını kaybetmiş olabilir; bu yüzden de kendini üzgün ve mutsuz hissedebilir. Bu, depresyonun tam da belirtisi değildir aslında. 

Depresyonda umutsuzluk, karamsarlık, mutsuzluk ve yalnızlık hisleri uzun süre yaşanır . Bu durumda artık kişi hayatın bir çok alanında başarısızlığa uğramaya da başlar. Bu ruh hallerinin arkasından kendine güvensizlik hissi gelir. Kendini değersiz hme oldukça ağır basan duygulardır. 

Depresyonun kökeninde aslında umutsuzluk yatar. Kişi tüm umutlarını kaybettiğinde artık yaşam onun için hiçbir şey ifade etmez. 

İşte tam bu noktada Orijinal Yoga Sistemi devreye girer . Aslında bu, içsel bir tedavi şeklidir. Kişi kendi yolunda ilerler ama tekniklerin verdiği güç, metanet ve kararlılık onu bu yolda tek başına bırakmaz. 

İyileşebileceğine dair umutları artar hatta içsel olarak tamamıyla bu sürecin geçeceğini ve güneşin doğacağını bilir. Güneş, umuttur. Yeni bir günün habercisidir. Yoga insanın yüzü ışığa döner, depresyonun karanlığından kurtulur.  

İnsan ümitsiz olduğunda, acı çektiğinde , ne yapacağını bilemediğinde hayatının tüm düzeni bozulduğunda yoga ile yeni bir yaşama başlayıp eskiden kalma tüm olumsuz izleri silebilir. Yoga, en etkili psikoterapi yöntemidir. İçsel huzur, mutluluk, dinginlik, denge ve düzen hayatın içine girdiğinde artık kökten değişim başlamıştır bile. Her uygulamada, her derste ve hatta her teknikte bu hayatın gizli şifrelerinin dozları artarak bünyeye yerleşir. 

Orijinal Yoga Sistemi teknikleri ile depresyondan kurtulmak, hatta ve hatta bir daha hayat kapısının içinde bu kemirici hastalığı almamak mümkündür.  

Peki ama nasıl? 

Aslında çözüm bir o kadar kolay ve pratiktir. Antrenörlük yaptığım Yoga Academy ‘de bunun örneklerini çok gördüm. Sürekli tekrarlanan depresyon süreçleri yüzünden antidepresanlarla gününü geçirmek zorunda kalan pek çok öğrenciler oldu. Hatta bu ilaçların tamamıyla gerekli olduğunu düşünüp, ilaçsız günlerini geçiremeyeceklerini düşünüyorlardı. Düzenli devam edenlerde bu ilaçların dozu yavaş yavaş azaldı ; daha sonra ise tamamen ortadan kalktı . Beraberinde verilen uyku ilaçlarını da zamanla bıraktılar. Bunun örneklerini birebir çalıştığımız öğrencilerde de gördük. Yoga tekniklerinin sağladığı içsel huzur, mutluluk ve derslerde uygulanan derin nefeslerle zaten seratonin salgısı büyük miktarda depolanır.  

Bedensel ve zihinsel terapi Orijinal Yoga Sisteminin en önemli başarılarındandır. Derslerde uygulan ve asana olarak adlandırılan vücut çalıştırma teknikleri ile bedenin eğitimi gerçekleşir. Beden huzurlu olmadan zihin ve duygular da huzurlu olamaz. 

Nefes teknikleri ile nefes alışverişleri düzenlenir. Kişi daha yavaş, dengeli, eşit, yumuşak ve ritmik bir şekilde nefes alıp verdikçe sakinleşir. Duygusal olarak rahatlar; endişe, gerilim, gerginlik yavaş yavaş vücuttan atılır. Tam Yoga Nefesi ve alınan derin nefesler ile akciğerler tam kapasitede çalışır; böylece prana denilen yaşam enerjisi vücuda yayılmaya başlar. Bedenin hiç uğramayan yerlerine nefes gitmeye başlar. Orijinal Yoga Sistemi tekniği olan Surya Namaskara ( Güneş Enerjisi ile Bağlantı ) ile vücuda canlılık kazandırılır. Bu teknik özellikle dinamik uyguladığından tüm kasları, iç organları gevşetir ve hareketli yapılan bir teknik olduğundan da depresyon sürecindeki hızlı ve rahatsız eden düşüncelerden bağımsız olunur. 

Derslerde uygulanan konsantrasyon ve meditasyon teknikleriyle odaklanma artar ve içe yolculuk başlar. Umutsuzluğa neden olan tüm negatif düşünceler giderilir ve bunların yerine yeni umutların getirdiği olumlu, pozitif düşünceler yerleşir. Bu tam bir inşa işlemidir. Tüm sistem yenilenmeye başlar.  

En son yapılan tam ve derin gevşeme ile içe atılan ve rahatsız eden tüm gerilimler ve duygusal çatışmaların getirdiği stres atılır. Farkındalıklı gevşeme tekniği ile depresyon sürecinde yaşanılan uykusuzluk problemi de tamamen ortadan kalkar. Uykusuzluğun nedeni zaten rahatsız eden negatif düşüncelerdir. Zihin hiç durmayan ve sürekli çalışan bir makinedir. Onu arındırmak, sakinleştirmek ve o düşünceleri dönüştürmek Orijinal Yoga Sistemi ile mümkündür. 

Yoga Sistemi ile kişi içe yolculuk yapar, böylelikle içindeki ruhsal dalgalanmaları, çatışmaları görür ve kabullenir. Kabullenme ile bu olumsuzlukların hepsi zamanla kaybolur. Artık isyan etmez; başına gelen olumsuzlukların kendi eylemleri ile ilgili olduğunu idrak eder.  

Düzenli yapılan Orijinal Yoga Sistemi teknikleriyle kişi kendi kendinin doktoru olmaya başlar. Önce kendiyle yüzleşir sonra kendini yeniden keşfeder. İçsel bir dönüşüm yaşayarak bedenini, zihnini, duygularını yönetmeye başlar. Kişi artık bir köle gibi davranmak yerine kendini fethedip tüm bedensel, zihinsel ve ruhsal sistemini yönetebilir hale gelir. Kendine olan güveni artar. Davranışlara yansıyan olumlu değişimler, çevreye de yansır ve hem kendisiyle hem de çevreyle uyumlu hale gelir. 

Kendiniz için ufak bir adım atın.

Yoga ile depresyonun neden olduğu tüm bunalımı aşabilirsiniz .Yeter ki umudunuzu kaybetmeyin..

 
Etiketler: DEPRESYON, KADERİNİZ, OLMASIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937