google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Yazı Detayı
08 Mart 2017 - Çarşamba 08:39 Bu yazı 17451 kez okundu
 
İŞTE HİKAYESİ BUYDU, KADIN OLMAK…
Ali Hikmet VARHAN
alihikmetvarhan@gmail.com
 
 

İŞTE HİKAYESİ BUYDU, KADIN OLMAK…

Kadınları hep çiçeklere benzetirler. Peki acaba çiçekleri kadınlara benzeten var mıdır? Rüzgarda dolaşmayı çok severim. Kendime karşı koyma duygusunu hatırlatır. Savaşmayı, nefessiz kalmadan yolumda yürüyebilmeyi ve ne kadar çok güçlü olduğumu hatırlatır. Varacağım hedefe yürürken önüme çıkan engeller beni daha da çok kamçılar. Rüzgarlı havalarda yürürken savrulan yaprakları ve çiçekleri görürüm. O an çiçeklere benzetilen kadınlar gelir aklıma. Düşünürüm... ‘Onlarda hayatın getirdiği zorluklar karşısında böyle savrulup dururken acaba kaçı ayakta kalabiliyor’ diye düşünürken, rüzgarın içinde bir fısıltı duyuverdim.

Sert bir rüzgar mı, yoksa bir nefes mi savurdu bir şehirden diğerine direnen ruhumuzu? Doğurmak, doğurduğunu büyütmek ve savaşmak kodlanmıştı yüzyıllardır ruhumuza. Bir şehirden diğerine savrulurken takılıp kırılan topuğumuz değil, kalbimizdi aslında! İşte hikayesi buydu. Kadın Olmak...” Eminim bu ses kadınlara benzettiğimiz bir çiçekten gelmişti. Bir an için ürpermiş ve hak vermiştim duyduğum fısıltıya. Onlar; Sevgisini içimizde, yüreğimizde, aklımızda, ruhumuzda ve hep bir yerlerde sakladığımız, sevgisini büyüttüğümüz, bazen sevgimizi ancak bakarak gösterebildiğimiz, kimseyle paylaşamadığımız kanatsız meleklerimizdi. Kimimizin annesi, ablası, kız kardeşi kimimizin de sevgilisi, kadını, eşiydi onlar.

Kadınlar için hep anlaşılmaz varlıklar denmiştir. Peki onları anlamak için yeterli çabayı gösterdik mi?

Seni seviyorum diyip sarılabildik mi?

Savrulurken yanında olabildik mi?

Bizde onunla beraber savrulabildik mi?

Elini tutabildik mi? Düşecekken ve yalnızken…

İstediği neydi, istediğimiz neydi sorduk mu, bilebildik mi? Anlayabildik mi?

Aslında onlar; savrulup dururken ellerinden tutulmasını beklemiyorlardı. Yanlarında olduğumuzu htirmemiz yeterliydi belki de…

Savrulup giderken yalnız kalmamanız dileğiyle... Kadınlar gününüz kutlu ve mutlu olsun

Kendinize ve yüreğinize iyi bakın...

 

 
Etiketler: İŞTE, HİKAYESİ, BUYDU,, KADIN, OLMAK…,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937